29/05/2024 11:14

Щодо «узаконення» окупаційною владою нерухомого майна українців на тимчасово окупованих територіях (ТОТ)

Протиправна «націоналізація» майна українців на ТОТ набирає обертів. Людей, які перемістилися з таких територій, виправдано бентежить ряд питань. Що робити з нерухомістю, яка залишилася без нагляду? Чи варто повертатися на ТОТ, щоб спробувати захистити майно від російської «націоналізації»? Куди звертатися, якщо дізнався, що твою нерухомість намагаються відібрати?

Насамперед варто пам’ятати – оборонці України роблять все можливе, щоб захистити людей, які покинули своє місце проживання та їх майно від захоплення окупаційними військами.

Допоки контроль над ТОТ не відновлений, необхідно вжити усіх можливих заходів для фіксації порушень, пов’язаних із незаконним заволодінням нерухомим майном громадян та самовільним заселенням в їхнє житло. Надалі, це допоможе відновити права і свободи людини і громадянина, сприятиме встановленню справедливості та спрямуванню обґрунтованих претензій до Російської Федерації щодо її відповідальності за збройну агресію та злочини, вчинені нею з 2014 року.

Російська Федерація щодня посягає на права людини, тому ситуація з «узаконенням» своїх дій, спрямованих на відібрання нерухомості українців, не стала виключенням.

Так, на основі прийнятих у березні цього року «законів» про виявлення та визнання «права муніципальної власності» на так зване «безгосподарне майно», окупаційна влада на ТОТ Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей повідомила, що житлову нерухомість потрібно зареєструвати у російському реєстрі нерухомості. Крім того, активно працюють «житлові інспекції» або аналогічні окупаційні органи, які здійснюють обходи багатоквартирних та приватних будинків з метою виявлення покинутого житла. У разі відсутності власника та правовстановлюючих документів на майно, окупаційна влада швидко відбирає його та «передає у муніципальну власність».

Варто зазначити, що захист власності гарантується статтею 1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка декларує – ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше, як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Звичайно, жодні інтереси суспільства або принципи міжнародного права у діях Російської Федерації не передбачаються.

Непорушність права власності гарантується також Конституцією України (стаття 41) та Законом України № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (стаття 11).

З цього Закону для громадян має бути зрозумілим декілька тез:

- фізичні та юридичні особи зберігають свої права на майно, у тому числі нерухоме (включаючи земельні ділянки) у разі настання окупації;

- питання відносин, пов’язаних з правом власності, регулюються тільки законодавством України;

- набуття та припинення права власності на нерухоме майно, яке знаходиться на ТОТ, здійснюється виключно за межами ТОТ;

- будь-які рішення, прийняті органами окупаційної влади, та видані ними ж документи є недійсними та не створюють ніяких юридичних наслідків, оскільки вчинені з порушенням вимог законодавства України (в тому числі вищезазначених норм).

У зв’язку з цим наголошуємо, що доводити своє право власності, яке набуте згідно з законодавством України, перед окупаційною владою – не потрібно.

Спроби «націоналізувати» майно українців на ТОТ є незаконними, не визнаються жодною державою і лише доводять злочинні наміри Російської Федерації насадити свій диктаторський режим на ТОТ.

У зв’язку з почастішанням фактів повернення громадян України на ТОТ з метою запобігання російській «націоналізації» маю застерегти: безпекова ситуація, пов’язана з бойовими діями не сприяє в’їзду цивільного населення на ТОТ, а взаємодія з окупаційною владою завжди несе ризики життю, здоров’ю та особистій свободі громадян України.

Крім того, внесення свого житла у російський «Єдиний державний реєстр нерухомості» неможливе без отримання паспорта громадянина РФ. Раніше Омбудсман України Дмитро Лубінець повідомляв про те, що паспортизація українців на ТОТ є порушенням міжнародного гуманітарного права та основоположних принципів міжнародного права.

Водночас Уповноважений надав окремі поради щодо фіксації та подальшого розслідування злочинів Російської Федерації з відібрання нерухомого майна на ТОТ.

  1. По перше, перевірте наявні у вас правовстановлюючі документи на нерухоме майно, а також те, чи наявна інформація про нерухомість у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
  2. По друге, намагайтеся слідкувати за тим, що відбувається з вашим майном. Якщо ви ще не виїхали з ТОТ або територій, на яких ведуться бойові дії, зафіксуйте на фото його стан, залишені речі та показники лічильників.
  3. По третє, якщо вам стало відомо про проведення «націоналізації» вашого майна, повідомляйте про такі факти Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та звертайтеся до українських правоохоронних органів. Разом із заявою, надайте копії наявних у вас документів та відомостей про скоєний злочин.

Жителі ТОТ, пам’ятайте про власну безпеку! У випадку звернення до українських державних органів дотримуйтеся мінімальних заходів обережності: користуватися VPN, не залишати проукраїнських коментарів у загальнодоступних чатах та групах, регулярно очищати вміст свого смартфона.

До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Ви можете звернутися:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
    на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0800 501 720;
  • за тел. 044-299-74-08.

До уваги осіб, які перебувають на ТОТ!

Звертаємо увагу - розпочав свою роботу додатковий канал зв'язку гарячої лінії Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини для осіб, які перебувають на тимчасово окупованих територіях.

Відтепер, звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини можливо  за номером телефону –  +38 093 406 80 17 (WhatsApp, Viber, Telegram). 

"Працюємо над тим, щоб забезпечити захист конституційних прав та свобод людини і громадянина. Звертайтеся за допомогою та підтримкою!" – резюмував Уповноважений.