16/07/2025 18:16

Результати відвідування Благовіщенського районного суду Кіровоградської області

У рамках реалізації національного превентивного механізму працівниками Регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Кіровоградській області здійснено планове відвідування Благовіщенського районного суду Кіровоградської області.

Під час відвідування встановлено, що Суд розглядає цивільні, кримінальні, адміністративні справи, а також справи про адміністративні правопорушення у випадках та порядку, визначених законом.

Суд розміщений у двоповерховій будівлі, у якій обладнано два входи – центральний та службовий (конвойний) вхід. В приміщенні суду облаштовано дві зали судових засідань, 1 для розгляду кримінальних справ (розміщена на першому поверсі) та для розгляду цивільних справ (розміщена на другому поверсі).

Працівниками Служби судової охорони здійснюється пропускний режим та охорона Суду.

У залі судових засідань для розгляду кримінальних справ розміщена кабіна для обвинувачених (підсудних) та засуджених із захисного скла та обладнано систему відеоконференцзв’язку для проведення судових засідань у режимі відеоконференції.

У вестибюлі встановлено інформаційні стенди з інформацією про графік прийому громадян, телефони гарячих ліній Державної судової адміністрації України та центру надання безоплатної правничої допомоги, правила та обов’язки учасників судових процесів, зразками процесуальних документів, розкладом судових засідань тощо.

Облаштовано камери для підсудних, з розрахунку три камери на кожну залу судових засідань для розгляду кримінальних справ.

В ході відвідування групою НПМ обвинувачувані, підсудні (засуджені) у приміщенні суду не перебували.

У приміщенні суду облаштовано «Зелену кімнату», призначену для проведення допитів та інтерв'ю з дітьми, які є потерпілими або свідками у кримінальних справах, в умовах, що забезпечують їх комфорт та психологічну безпеку та місце очікування для дітей, які беруть участь у судовому процесі.

Під час моніторингу були виявлені недоліки, які можуть свідчити про порушення прав людини, а саме:

  • кнопка виклику працівника суду для осіб з обмеженими можливостями не працювала та відсутнє її відповідне маркування;
  • відповідно до вимог законодавства щодо безбар’єрного простору, доступність приміщення суду для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення забезпечена частково.

За підсумками моніторингового відвідування складено звіт та планується направлення відповідних актів реагування для усунення виявлених недоліків та вжиття необхідних заходів.