29/12/2022 17:17

Моніторинг додержання прав різних груп жінок і чоловіків, особливо із вразливих категорій, Хмельницькою ОДА/ ОВА

З метою здійснення парламентського контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина в умовах воєнного стану працівниками Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Секретаріату Уповноваженого здійснено безвиїзний моніторинг додержання прав різних груп жінок і чоловіків, особливо із вразливих категорій, Хмельницькою обласною державною адміністрацією/Хмельницькою обласною військовою адміністрацією (далі – Хмельницька ОВА).

За результатами проведення моніторингу встановлено, що у Хмельницькій області діє Обласний гуманітарний штаб з питань проведення евакуації, розміщення та надання допомоги внутрішньо переміщеним особам, створений на підставі наказу начальника Хмельницької ОВА від 01.03.2022 №20/2022-н.

Робота гуманітарного штабу спрямована на:

- забезпечення належного розміщення евакуйованих внутрішньо переміщених осіб (далі – ВПО);

- забезпечення тимчасовим житлом, харчуванням, гуманітарною допомогою, соціальними виплатами;

- сприяння влаштуванню дітей до навчальних закладів різної форми акредитації;

- надання медичної допомоги (у разі потреби) тощо.

До складу гуманітарного штабу входять 24 особи (10 жінок та 14 чоловіків).

Гуманітарним штабом здійснюється оцінка та аналіз базових потреб жінок і чоловіків, особливо із числа вразливих груп, які постраждали від війни та потребують допомоги.

Зокрема під час формування переліку потреб гуманітарної допомоги враховується кількість жінок (для надання гігієнічних засобів), а також для надання жіночого, чоловічого та дитячого одягу тощо. Також враховується цей показник при поселенні у місця компактного проживання. Пріоритет надається маломобільним групам населення, яких розселяють в інтернатні заклади, вагітним жінкам, одиноким матерям, людям літнього віку.

Працівниками обласного центру соціальних служб визначено базові потреби багатодітних сімей, які постраждали від війни, з числа ВПО. Така оцінка включає в себе індивідуальні потреби в одязі, взутті, продуктах харчування, ліках, засобах гігієни, паливі тощо.

Крім того, здійснюється співпраця з низкою благодійних, релігійних, громадських організацій та об’єднань. У кожній територіальній громаді створено відповідні гуманітарні штаби, представники яких у разі потреби здійснюють адресну доставку гуманітарної допомоги додому для вразливих груп населення.

У зв’язку із запровадженням воєнного стану в області наказом начальника Хмельницької ОВА від 26.02.2022 № 8/2022-н затверджено цільову програму забезпечення перебування внутрішньо переміщених та/ або евакуйованих осіб у закладах соціального захисту населення, що є об’єктами спільної власності територіальних громад Хмельницької області. Основним завданням цієї програми є забезпечення проживання та безоплатного харчування для внутрішньо переміщених осіб до закладів освіти обласної комунальної власності на 2022 рік.

Позитивним прикладом запровадження ініціатив, спрямованих на задоволення потреб та інтересів різних груп мешканців і мешканок області в умовах воєнного стану стало заснування жінкою із числа ВПО громадської організації «Центр реабілітації та відновлення».

За інформацією Хмельницької ОВА в області створено 182 пункти тимчасового перебування (проживання) для ВПО. Такі пункти створено переважно на базі навчальних закладів області, у гуртожитках, амбулаторіях, фельдшерських пунктах тощо.

Терміни перебування в пунктах тимчасового перебування (проживання) визначаються за потребою. В усіх пунктах тимчасового перебування (проживання) забезпечено базові умови для комфортного проживання.

Хмельницька область вживає позитивні дії щодо забезпечення здобувачів освіти з числа ВПО, зокрема:

1) безкоштовним харчуванням в закладах середньої та дошкільної освіти;

2) першочерговим влаштуванням до закладів дошкільної освіти;

3) першочерговим зарахуванням на державну форму навчання до закладів професійно-технічної, фахової передвищої та вищої освіти (10% місць від поданих заяв);

4) переведення на державну форму навчання в закладах професійно-технічної, фахової передвищої та вищої освіти за наявності вакантних місць.

Крім того, важливою ініціативою є залучення до надання освітніх послуг педагогів з числа ВПО. Наразі в закладах освіти Хмельницької області працюють 60 педагогічних працівників з числа ВПО.

Центрами зайнятості Хмельницької області було охоплено профорієнтаційними послугами 2 480 особи з числа ВПО, навчання по здобуттю нової професії проходили 37 осіб, 38 осіб з числа ВПО залучались до громадських та тимчасових робіт.

З початку введення воєнного стану було працевлаштовано 559 ВПО.

Станом на початок грудня цього року в Хмельницькій області працюють 60 підприємств, які були релоковані з областей, де ведуться активні бойові дії. Релокація допомагає з транспортуванням обладнання, пошуком персоналу та сировини і виходом на ринок.

Найзатребуванішими в умовах воєнного стану стали такі послуги: --консультування - протягом 9 місяців 2022 року охоплено 20 170 сімей/осіб;

соціальна профілактика - протягом 9 місяців 2022 року охоплено 4 463 сімей/осіб;

соціальна адаптація - протягом 9 місяців 2022 року охоплено 3 630 сімей/осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах;

представництво інтересів - протягом 9 місяців 2022 року охоплено 3 146 сімей/осіб;

кризове втручання - протягом 9 місяців 2022 року охоплено 2 813 сімей/осіб;

посередництво (медіація) - протягом 9 місяців 2022 року охоплено 1 083 сімей/осіб.

соціальний супровід - протягом 9 місяців 2022 року охоплено 1 066 сімей/осіб.

Впродовж 9 місяців 2022 року 2 813 сімей/осіб охоплено послугами екстренокризового втручання.

У Хмельницькій області діє 7 мультидисциплінарних команд, створених Українською фундацією громадського здоров’я спільно з ЮНІСЕФ. Основним завданням цих команд є соціально-психологічна підтримка ВПО, жінок, сімей з дітьми в складних життєвих обставинах.

За інформацією Хмельницької обласної військової адміністрації фінансування регіональних/місцевих програм з питань соціального захисту, закладів соціального захисту в умовах воєнного стану не зменшилося.

Впродовж 9 місяців 2022 року надійшло 5 843 звернення щодо домашнього насильства, з них 5 617 – від жінок, 186 – від чоловіків, 40 – від дітей. Випадків домашнього сексуального насильства не зафіксовано.

На території Хмельницької області працюють 48 мобільних бригад соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі.

З січня по жовтень 2022 року було здійснено 568 планових виїзди мобільної бригади соціально-психологічної допомоги особам, що постраждали від домашнього насильства та за гендерною ознакою.

Три притулки, для осіб, які постраждали від домашнього насильства, що були створені за кошти державної субвенції, наразі працюють не за призначенням. У двох притулках проживають ВПО, один використовується для потреб військових.

За результатами безвиїзної перевірки підготовлено звіт із рекомендаціями, який направлено для врахування в роботі Хмельницької ОВА.