12/07/2022 16:50

Регіональний представник Уповноваженого в Івано-Франківській області провела робочу зустріч щодо питання встановлення та продовження групи інвалідності МСЕК в умовах воєнного стану

Регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Івано-Франківській області Людмила Непийвода провела робочу зустріч з керівництвом Івано-Франківського обласного бюро медико-соціальної експертизи. Обговорили особливості діяльності комісій МСЕ в умовах воєнного стану та проблемні питання, з якими звертаються до Уповноваженого жителі Івано-Франківщини, зокрема внутрішньо переміщені особи, щодо встановлення чи продовження групи інвалідності.

Керівник Івано-Франківського обласного бюро МСЕ Михайло Кулаєць поінформував про неухильне дотримання комісіями МСЕ оновленої нормативної бази щодо порядку проведення медико-соціальної експертизи, повторного огляду осіб з інвалідністю в умовах воєнного стану та результати роботи у І півріччі 2022 року.

Так, в області відзначено різке зростання кількості осіб (справ), вперше направлених лікарсько-консультативними комісіями для розгляду на МСЕК. Рішення при повторному огляді прийняті дистанційно у 85 % випадків.

Також в області суттєво зріс рівень первинної інвалідності, в тому числі в працездатному віці (загалом визнано 2662 особи з інвалідністю, з них 176 внутрішньо переміщених осіб).

«За результатом аналізу структури інвалідності спостерігається зростання і високий рівень визначення ІІ групи інвалідності, особливо серед жінок, зростання кількості осіб, визнаних особами з інвалідністю вперше в молодому віці, високий рівень та зростання первинної інвалідності з приводу захворювань кістково-м’язової системи, новоутворень, хвороб ока, системи кровообігу та наслідків травм», - підсумував Михайло Кулаєць.

Людмила Непийвода відзначила важливість прийняття комісією МСЕ в умовах воєнного стану рішень про встановлення інвалідності заочно, якщо особа, яка звертається для встановлення інвалідності, не може прибути на огляд. Крім того, вона повідомила, що звернення громадян до регіонального представництва Уповноваженого здебільшого стосувалися порядку відновлення втрачених документів осіб з інвалідністю з числа внутрішньо переміщених осіб та можливості проходження повторного огляду під час війни. Скарг щодо роботи комісій МСЕ області не надходило.

Під час зустрічі також обговорено стан забезпечення осіб з інвалідністю технічними засобами реабілітації та виробами медичного призначення.

Варто зазначити, що всі внутрішньо переміщені особи оглядаються комісіями за місцем тимчасового перебування особи. Оформити документи для отримання групи інвалідності можна в найближчому закладі охорони здоров’я та МСЕК, незалежно від прописки та місця проживання/перебування.

Якщо під час евакуації людина втратила медичні документи, є кілька шляхів їх відновлення:

- у разі втрати результатів обстеження, лікування, відомостей про проведене стаціонарне та оперативне лікування, а також реабілітацію, потрібно звернутися до будь-якого лікаря первинної ланки. Маючи доступ до Електронної системи охорони здоров’я, лікар зможе відновити інформацію, що була в неї завантажена, або призначити додаткове обстеження;

- при втраті документів, що підтверджують інвалідність, можна звернутись до найближчого органу соціального захисту, фахівці якого через Централізований банк даних осіб з інвалідністю зможуть відновити їх.

- для поновлення висновку МСЕК потрібно звернутись до закладу охорони здоров’я, в якому працює така комісія.

Роз’яснення з приводу зазначених питань можна отримати, зателефонувавши до:

Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю: +38 (096) 502-502-6; «Гарячу лінію» для осіб з інвалідністю: 1539;

Урядову «гарячу лінію»: 1545;

«Гарячу лінію» Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини: 0800-50-17-20 (безкоштовно).