07/11/2024 14:07

Відвідування Комсомольського міського суду Полтавської області для виконання функцій НПМ

У межах реалізації національного превентивного механізму Представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Полтавській області Владиславом Носенком, працівником регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Полтавській області Ларисою Кармазін-Денисенко, представником громадської організації Сергієм Безою, здійснене планове відвідування Комсомольського міського суду Полтавської області (далі – суд).

Мета відвідування – перевірка доступності громадян до судочинства, умов перебування громадян у суді, тримання підсудних, доступності суду для осіб з інвалідністю.

У приміщенні суду встановили інформаційні стенди з наявною інформацією про графік прийому громадян, про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, телефони гарячих ліній, правила та обов’язки учасників судових процесів, тощо.

Штатна чисельність працівників суду – 29 осіб, у тому числі суддів – 5.

Суд розміщено у п’ятиповерховій житловій будівлі на 1 поверсі.

Охорона приміщення суду та пропускний режим здійснюється працівниками Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області, якими ведеться перевірка та реєстрація пропуску осіб до приміщення суду.

У суді облаштовано 3 судових зали для розгляду цивільних та кримінальних справ з облаштованими боксами з органічного скла. Усі зали технічно оснащені для проведення судових процесів онлайн.

За результатами відвідування виявили безліч порушень прав людини в суді:

  • технічні умови приміщення суду не пристосовані для переміщення осіб з обмеженими можливостями;
  • центральний вхід до суду обладнаний пандусом, що не відповідає вимогам ДБН В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд», початок сходів не позначений тактильними (рифленими) та контрастно забарвленими попереджувальними смугами, що розташовуються перпендикулярно до напрямку руху перед сходами, що не відповідає вимогам для забезпечення прав учасників судових процесів та архітектурної доступності;
  • у приміщенні суду наявні два санітарні вузли, що використовується для працівників суду, відвідувачів та жоден з них не обладнаний з дотриманням встановлених будівельних норм для маломобільних груп населення (осіб з інвалідністю);
  • відсутня кімната для роботи адвоката з підсудними (засудженими), що позбавляє цих осіб права на конфіденційне побачення з адвокатами (спілкування із захисником відбувається лише в залі суду через загородження у присутності конвою у межах досяжності слуху та/чи учасників судового засідання);
  • відсутнє приміщення конвою;
  • недостатня кількість камер для підсудних (засуджених);
  • не обладнаний бокс для заїзду спеціального конвойного автомобіля або огороджену стоянку для спеціального автотранспорту варти;
  • відсутня автоматична система пожежної сигналізації;
  • у приміщенні суду відсутнє тимчасове укриття.

За результатами моніторингового відвідування буде складений звіт із наданням відповідних рекомендацій щодо усунення виявлених недоліків та скеровано до компетентних органів.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.