04/10/2022 19:14

Представник Уповноваженого в системі органів сектору безпеки і оборони Олександр Кононенко взяв участь у 14-й Міжнародній конференції омбудсманів у справах збройних сил

Представник Уповноваженого з прав людини в системі органів сектору безпеки і оборони Олександр Кононенко на запрошення Женевського центру управління сектором безпеки та Комітету парламентського омбудсмана у справах збройних сил Норвегії взяв участь у 14-тій Міжнародній конференції омбудсманів у справах збройних сил (ICOAF) «Права та обов’язки особового складу Збройних Сил у мирний і воєнний час: між політикою та практикою» (4 жовтня 2022 року, м.Осло). Загалом у конференції взяли участь 100 представників 40 інституцій омбудсманів з 35 країн світу.

Виступ представника Уповноваженого був присвячений війні в Україні та ролі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Зокрема, Олександр Кононенко у виступі торкнувся актуальних питань організації роботи Офісу Омбудсмана та взаємодії із державними органами влади України під час воєнного часу. Відзначив, що одним із найбільш результативних елементів побудови співпраці з органами сектору безпеки і оборони в умовах дії воєнного стану стало долучення працівників Офісу Омбудсмана до роботи громадської приймальні Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.

Попри нещодавнє звільнення з полону понад 200 українських військовослужбовців, , а також іноземних громадян, які в лавах ЗСУ боронили Маріуполь, у російському полоні залишається більше 2000 військовослужбовців-захисників України, які були евакуйовані з території заводу «Азовсталь», а також представники інших військових формувань України, які потрапили у полон у ході війни.

Наголошено, що однією з головних проблем Офісу Омбудсмана є не лише небажання країни-агресора дотримуватися норм міжнародного гуманітарного права стосовно поводження із військовополоненими, а й також те, що, всупереч Женевській конвенції про поводження з військовополоненими, Росія не погоджує здійснення Міжнародним комітетом Червоного Хреста відвідування українських військовополонених, надання їм гуманітарної допомоги у вигляді їжі, питної води, медичної допомоги/медикаментів, тощо, постійно порушує досягнуті домовленості.

Оприлюднена інформація, отримана за результатами конфіденційного спілкування із військовослужбовцями, які після звільнення з полону проходили реінтеграційні та постізоляційні заходи (травень-вересень 2022 року) та обробки інформації, що надходила з інших джерел, яка засвідчує грубі порушення країною-агресором згаданої Женевської конвенції.

Вказано також, що спілкування з українськими військовослужбовцями, звільненими у вересні цього року, засвідчило, що жоден з них не відвідувався представниками Міжнародного Комітету Червоного Хреста.

На поточний момент вказана міжнародна інституція, а також Організація Об’єднаних Націй мають статус нейтральних організацій з потужним потенціалом можливостей для впливу на державу-агресора. Водночас їх представники, займаючи помірковану позицію щодо оцінок дій російської сторони, фактично спонукають Росію до ігнорування базових міжнародних конвенцій щодо військовополонених та цивільних осіб, які перебувають на тимчасово окупованих територіях. Зокрема йдеться про те, що вказані міжнародні організації не виконують обов’язки, визначені в їх установчих документах, що негативно позначається на іміджі цих структур та нівелює їх вплив на згадану ситуацію.

Також наголошено, що найбільшою підтримкою з боку міжнародних партнерів діяльності Офісу Уповноваженого на цьому напрямі є постійна актуалізація вказаного питання у міжнародному медійному просторі, зокрема обговорення проблематики повернення українських військових та цивільних осіб, які перебувають у полоні на міжнародних форумах, зустрічах, конференціях із залученням як спікерів громадян України, які вже звільнені з полону. Це також стало б і одним із вагомих важелів впливу на країну-агресора у процесі визволення українських громадян, які перебувають в російському полоні.

Під час проведених зустрічей з колегами, зокрема Парламентським комісаром Збройних Сил Норвегії Роальдом Лінакером (Roald Linaker) та асистентом керівника Женевського центру управління сектором безпеки, керівником департаменту політики та досліджень Хансом Борном (Hans Born), до міжнародних партнерів, окрім вищевикладеного, доведено інформацію, що, на відміну від Росії, українською стороною виконуються усі приписи відповідних Женевських конвенцій, і військовослужбовці російської армії, котрі отримали відповідний статус полонених, а не затриманих за кримінальні злочини, мають усі права визначені відповідними міжнародними документами.

Учасники ICOAF високо оцінили зусилля представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо участі в 14-тій конференції в умовах війни через широкомасштабне вторгненням Росії в Україну. Учасники конференції закликали підтримувати українську правозахисну інституцію.