21/06/2024 17:01

Представник Уповноваженого взяв участь у засіданні Ради з прав людини, гендерної рівності та різноманіття при МЗС України

Представник Уповноваженого в системі органів сектору безпеки й оборони Олександр Кононенко взяв участь у засіданні Ради з прав людини, гендерної рівності та різноманіття при МЗС України, яке присвячувалося питанню захисту прав, забезпеченню належних умов та належного поводження з українськими військовополоненими та цивільними заручниками.

Під час свого виступу він зауважив, що впродовж 2023 року Секретаріат Уповноваженого отримав понад 12 тисяч звернень щодо дотримання прав військовополонених та членів їх сімей, протягом 2024 року – понад 6,5 тисяч. 

«Наслідки недотримання Росією Женевських конвенцій, неналежних умов утримання та нелюдського поводження ми бачимо після звільнення наших Захисників та Захисниць», – зауважив Представник Омбудсмана України.

РФ принципово ігнорує наданий міжнародним гуманітарним правом мандат МКЧХ та профільних структур ООН щодо реалізації визначених Женевськими конвенціями повноважень, зокрема обмежуючи доступ до місць утримання військовополонених і цивільних бранців. Водночас всупереч міжнародним нормам, РФ відмовляється погоджувати третю країну, яка могла б виконувати функції держави-покровительки.

Також Олександр Кононенко нагадав про те, як РФ гальмує процес обмінів, у тому числі репатріацію важко поранених та тяжко хворих та не створює змішані медичні комісії. 

У результаті Рада з прав людини, гендерної рівності та різноманіття при МЗС України закликала міжнародні міжурядові та неурядові організації (ООН, ОБСЄ, РЄ, МКЧХ) використати всі наявні інструменти моніторингу та документування російських злочинів та порушень прав людини стосовно українських військовополонених на території РФ та тимчасово окупованих територіях України. А також надати сприяння в реалізації міжнародних механізмів, що допоможуть полегшити долю українських військовополонених і цивільних заручників та повернути їх додому.