23/11/2022 11:29

Представник Уповноваженого Олена Вихор взяла участь у панельній дискусії щодо захисту прав українських дітей в умовах російської збройної агресії

22 листопада 2022 року Представник Уповноваженого з прав дітей, сім’ї, молоді та спорту Олена Вихор разом з колегами взяла участь в панельній онлайн-дискусії, організованій Регіональним центром прав людини та Комітетом з питань міграції, біженців і внутрішньо переміщених осіб Парламентської Асамблеї Ради Європи.

Обговорили необхідність термінового захисту українських дітей, незаконно депортованих Росією. Учасники панельної дискусії розглянули такі ключові питання:

- чому Російська Федерація депортує українських дітей і які ще воєнні злочини вчиняються стосовно наших дітей, як їх кваліфікує міжнародне право;

- коли дії Росії набули ознак геноциду українського народу;

- яку роль відіграє Рада Європи у вирішенні ситуації з правами дитини.

Під час обговорення Представник Уповноваженого оприлюднила цифри страшної статистики. Від початку повномасштабного вторгнення РФ, станом на ранок 22 листопада, в Україні загинуло 437 дітей, 839 зазнали поранень, 329 вважаються зниклими безвісти, верифіковано 11461 дитину, викрадену і вивезену Росією. 2719 закладів освіти пошкоджено, з них 332 – зруйновано вщент. Після російських ракетних атак діти в Україні живуть у холоді, без води та світла. Офісом Генерального прокурора України зафіксовані випадки ґвалтування російськими солдатами дітей від 4 років.

Крім того, за інформацією ЮНІСЕФ, через війну майже 1,6 мільйона дітей опинилися на межі голоду та нестачі їжі.

Про кожен факт незаконного переміщення або депортації дітей, який став відомий Офісу Уповноваженого, було повідомлено Офісу Генерального прокурора, Головному слідчому управлінню СБУ, в Національне інформаційне бюро.

Так, за жовтень було направлено 5 листів про факти вивезення 254 дітей з Херсонської та Луганської областей, зокрема про факт вивезення 28 дітей з Олешківського дитячого будинку-інтернату.

Серед позитивних результатів: нещодавно вдалося повернути 37 дітей, яких з м. Ізюм, Балаклея та Куп’янськ Харківської області росіяни вивезли у табір у м. Геленджик РФ. Їх утримували у таборі та не повертали батькам. Нині діти возз’єдналися зі своїми батьками і перебувають в Україні.

Проведення таких спільних заходів, як нинішня панельна дискусія, дає можливість українській стороні ділитися з міжнародними партнерами результатами документування та всебічного розслідування серйозних порушень прав дитини, які вчиняє Російська Федерація на території нашої держави.