21/04/2023 16:15

Представник Уповноваженого Михайло Спасов взяв участь у консультації щодо недопущення дискримінації, поширення мови ворожнечі в медіа

Представник Уповноваженого Михайло Спасов взяв участь у консультації з представниками громадянського суспільства щодо недопущення дискримінації, зокрема гомофобії, поширення мови ворожнечі в медіа.

Захід відбувся за ініціативи Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.

З ухваленням Закону України «Про медіа» набула чинності й заборона поширювати на території України в медіа та на платформах спільного доступу до відео висловлювання, що підбурюють до дискримінації чи утисків стосовно окремих осіб та груп осіб на основі етнічного та соціального походження, громадянства, раси, релігії та вірувань, віку, статі, сексуальної орієнтації, ґендерної ідентичності, інвалідності або за іншою ознакою.

У консультації взяли участь члени Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, представники громадських та правозахисних організацій, експерти.

Михайло Спасов у своєму виступі зазначив, що нове медійне законодавство покращує правову захищеність вразливих груп громадян і дає змогу національному медіарегулятору краще боротися з проявами дискримінації в сфері медіа.

Представник Уповноваженого розповів, що досвід роботи з такими кейсами засвідчує проблему: складно притягнути до відповідальності за порушення рівноправності громадян, якщо ситуація не містить складу злочину, передбаченого статтею 161 Кримінального кодексу України.

Статистика правоохоронних органів щодо притягнення до відповідальності у кримінальних провадженнях, розпочатих за цією статтею лише підтверджує складність дослідження мотиву нетерпимості та свідчить про необхідність продовжувати удосконалювати антидискримінаційне законодавство.

І робота, яка сьогодні проводиться Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення, зокрема й ця робоча зустріч, дуже важлива і кропітка, оскільки по суті започатковує цей позасудовий механізм реагування на мову ворожнечі.

Крім того, на заході йшлося про те, які функції мають виконувати напрацьовані критерії, якими вони мають бути, про баланс свободи слова і непоширення дискримінаційних висловлювань, важливість оцінки контексту під час розмежування допустимих та неприпустимих висловлювань.

Більше інформації на сайті Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення за посиланням.