07/11/2024 10:01

Право на працю цивільних осіб, зниклих безвісти за особливих обставин: роз’яснення законодавства

Омбудсман Дмитро Лубінець зазначив, що цивільних осіб, які на момент свого зникнення перебували в трудових правовідносинах, згідно з Законом України № 2505, умовно можна поділити на дві категорії: цивільних працівників і цивільних, які виконують функції держави.

За цивільними працівниками зберігаються місце роботи та займана посада, але не більш як до моменту визнання її безвісно відсутньою чи оголошення померлою у порядку, встановленому законодавством.

За цивільними особами, які виконували функції держави, відповідно зберігаються місце роботи, займана посада та середній заробіток на підприємстві.

Хто належить до цивільних, які виконують функції держави?

У Законі України «Про запобігання корупції» визначаються:

  • суб’єкти, до яких належать особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (зокрема, державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування);
  • особи, які прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
  • особи, які постійно або тимчасово обіймають посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов’язків, або спеціально уповноважені на виконання таких обов’язків у юридичних особах приватного права;
  • інші особи, які не є службовими особами та які виконують роботу або надають послуги відповідно до договору з підприємством, установою, організацією.

Таким чином відсутній перелік осіб, уповноважених на виконання функцій держави. Не зазначено, чи належать посадові особи місцевого самоврядування до осіб, які виконують функції держави. Не визначено, чи можна вважати інші категорії суб’єктів, передбачених у Законі України «Про запобігання корупції», такими, що виконують функції держави.

Як повинна відбуватися виплата заробітної плати?

Згідно з Порядком, право на виплату середнього заробітку зниклим безвісти за особливих обставин, уповноваженим на виконання функцій держави, виникає із дня набуття особою такого статусу. Виплата зарплати проводиться роботодавцем за рахунок коштів Державного бюджету України в межах фонду заробітної плати. Така виплата повинна здійснюватися безпосередньо працівнику. Родичі або члени сім’ї зниклої особи не мають такого права.

Виплата середнього заробітку особам, зниклим безвісти за особливих обставин, проводиться на підставі внесеної до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, інформації, що дає змогу їх ідентифікувати. Держатель Реєстру не пізніше ніж через 24 години з моменту внесення до Реєстру інформації повинен надіслати роботодавцю інформацію про дату набуття особою статусу особи, зниклої безвісти за особливих обставин. Але моніторинг встановив, що механізм інформування роботодавця відсутній, держатель Реєстру таку інформацію не надсилає.

Рекомендації Омбудсмана України

На сьогодні МВС України є головним органом, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері дотримання соціально-економічних прав цивільних осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

В межах моніторингу Омбудсман України підготував рекомендації до центральних органів виконавчої влади. Як результат, МВС України вже внесло зміни до Положення про Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Роботодавці дізнаватимуться про дату набуття статусу особи, зниклої безвісти за особливих обставин, а також про зміну її статусу через електронну інформаційну взаємодію Реєстру з Реєстром застрахованих осіб.

Подальше відображення інформації відбуватиметься в особистому кабінеті страхувальника на вебпорталі Пенсійного фонду України. Наразі інформаційна взаємодія між МВС України та Пенсійним фондом України ще не здійснюється, для цього необхідно укладення відповідного договору про інформаційну взаємодію.