11/10/2023 11:40

Повернення депортованих і примусово переміщених українських дітей: Представник Уповноваженого долучилась до заходу ПАРЄ

«Викрадені діти: як РФ депортує українських дітей і стирає їхню національну ідентичність». Такий захід на полях Парламентської Асамблеї Ради Європи в Страсбурзі організували українська та латвійська делегація в ПАРЄ. Мета - привернути увагу міжнародної спільноти до цієї проблеми та залучити парламентаріїв європейських країн до допомоги Україні в поверненні дітей додому.

Представник Уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова, яка долучилася до заходу онлайн, зазначила, що політика РФ спрямована на знищення національної ідентичності українських дітей та містить ознаки злочину геноциду.

Як зауважила Ірина Суслова, примусова паспортизація, яку РФ апробувала ще з 2014 року, нав’язування громадянства держави-окупанта незаконно депортованим українським дітям є вироком для них. «Для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, рішення про громадянство відкриває можливості для незаконного усиновлення», - сказала вона.

Крім примусової паспортизації, Росія використовує освіту як інструмент для викорінення української ідентичності, відбувається русифікація, мілітаризація освітнього процесу. Дітям на тимчасово окупованих територіях чи в депортації розповідають, що «незалежної Української держави немає», про «розширення території держави будь-яким шляхом», заселення «нових земель виключно росіянами».

Попри перешкоджання з російського боку й порушення РФ норм міжнародного гуманітарного права, Україні вдалося повернути 386 дітей.

«Це не просто цифри. За кожною із них – трагічна історія рідних і близьких. Але найголовніше, що за кожною з цих цифр ховається військовий злочинець, який реалізує таку політику», - сказала Представник Уповноваженого. 

Ірина Суслова закликала партнерів до рішучих дій та посилення тиску на Російську Федерацію.

«Наші спільні зусилля мають бути спрямовані не на створення трибуни для пропаганди агресора, а на встановлення істини, пошук злочинців та притягнення їх до відповідальності. Саме ця мета нині об’єднує країни, які поважають людське життя та турбуються про мир, поділяють цінності Статуту ООН і не використовують ракетні удари для досягнення політичних цілей», - зазначила Представник Уповноваженого з прав дитини.