16/01/2023 09:20

Поновлено право представника корінного народу на належне реагування з боку правоохоронних органів на повідомлення щодо неправомірного обмеження у користуванні майном

У липні-вересні 2022 року до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (далі – Уповноважений) надходили звернення від представника корінного народу стосовно захисту від дискримінації за ознакою етнічного походження та сприяння у відносинах з правоохоронним органами щодо стверджуваного порушення права на власність та користування власним майном.

З метою з’ясування всіх обставин, оскаржуваних заявником, у вересні 2022 року було здійснено особистий прийом заявника у Секретаріаті Уповноваженого, за результатами якого прийнято рішення про відкриття провадження Уповноваженого за даним зверненням.

У ході розгляду звернення встановлено, що заявник у 2019 році придбав права на нерухоме майно (квартиру) у м. Ірпінь, проте згодом не зміг зареєструвати право власності на неї через наявність обтяжень.

Встановлено, що у 2020 році на квартиру заявника було накладено арешт в рамках кримінального провадження, розпочатого за ознаками частиною четвертої статті 190 Кримінального кодексу України (далі – КК України). До цього ж на квартиру накладено арешт в рамках розгляду цивільної справи. Наведені обтяження унеможливлюють реалізацію заявником права власності на вказану квартиру протягом тривалого часу.

Також заявник позбавлений права користування цим майном, оскільки в квартирі проживають сторонні особи, а заявника не допускають на територію житлового комплексу, де вона розташована.

За останнім фактом заявник звертався із заявою до територіального підрозділу ГУНП в Київській області. Проте, працівниками вказаного підрозділу за результатами розгляду його заяви ознак кримінального правопорушення не було встановлено, відомості про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань не внесено.

Заявник стверджує, що обмежень у реалізації своїх прав, зокрема права на власність та права вільно користуватись, розпоряджатись власним майном, він зазнає через свою національність, тобто піддається дискримінації за ознакою етнічного походження.

З метою вжиття заходів запобігання дискримінації, захисту прав заявника та належного реагування правоохоронних органів на повідомлення щодо правопорушень, Секретаріатом Уповноваженого спрямовано листи до органів прокуратури України, зокрема: до Офісу Генерального прокурора, Київської обласної прокуратури, Бучанської окружної прокуратури Київської області.

За результатами реагування Секретаріату Уповноваженого право заявника на належне реагування з боку правоохоронних органів поновлено.

Так, Бучанською окружною прокуратурою Київської області до ЄРДР внесено відповідні відомості за заявою громадянина щодо перешкоджання йому у доступі до його квартири, які попередньо кваліфіковано за статтею 356 КК України (Самоправство).

Подальше здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні за частиною четвертою статті 190 КК України доручено Головному слідчому управлінню Національної поліції України за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора.

Нагадуємо, що відповідно до статті 55 Конституції України кожен має право звертатися за захистом своїх прав до Уповноваженого.

Повідомити про випадки неналежного реагування з боку правоохоронних органів, органів держаної влади та місцевого самоврядування можна звернувшись до Уповноваженого:

поштою за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008; 

електронною поштою: hotline@ombudsman.gov.ua

телефоном на «гарячу лінію»: 0 800 50 17 20.