27/02/2024 11:29

Підтримка мовного і культурного різноманіття та збереження багатомовності: інтерактивний круглий стіл «Мова єднає»

У межах реалізації проєкту Ради Європи «Підтримка реформування законодавчої бази щодо національних меншин та зміцнення стійкості національних меншин і ромів в Україні» 24 лютого у Києві відбувся інтерактивний круглий стіл до Міжнародного дня рідної мови «Мова єднає».

Круглий стіл об’єднав представників державних та громадських інституцій, лідерів і керівників організацій національних меншин (спільнот) та корінних народів України, медіа та науковців.

На запрошення Офісу Ради Європи в Україні та громадської організації «Рада національних спільнот України», від імені Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця учасників заходу привітав заступник директора Департаменту-начальник відділу прав національних меншин, корінних народів та релігійних поглядів Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Секретаріату Уповноваженого Володимир Кондур.

У своєму виступі Володимир Кондур наголосив на тому, що Україна як сторона «Рамкової конвенції про захист національних меншин» забезпечує національним меншинам (спільнотам) свободу дотримуватися своїх поглядів та одержувати і поширювати інформацію та ідеї мовою своєї національної меншини (спільноти) без втручання держави і незалежно від кордонів.

Він зазначив, що відповідно до змін, внесених до Закону України «Про національні меншини (спільноти) України» від 8 грудня 2023 року в межах мандата на Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини покладено обов’язок щодо здійснення парламентського контролю за додержанням права національних меншин (спільнот) на використання мов національних меншин (спільнот).

«Відповідно до Конституції України державною мовою в Україні на всій її території є українська. Але в Україні є також мови, які опинилися на межі зникнення і потребують особливої підтримки, - зокрема, білоруська, гагаузька, їдиш, караїмська, кримськотатарська, кримчацька, ромська, румейська та урумська мови. Уповноважений стоїть на захисті інтересів представників національних меншин (спільнот) і закликає всіх до підтримки мовного і культурного різноманіття та збереження багатомовності», - зазначив Володимир Кондур.

У зв’язку з реформуванням законодавства України в сфері національних меншин (спільнот), на обговорення було винесено низку актуальних питань, зокрема: навчання української мови в школах національних меншин (спільнот); оновлення змісту шкільного курсу української мови в контексті соціальних викликів.

На заході також йшлося про необхідність посилення підтримки впровадження європейських стандартів щодо боротьби з дискримінацією та прав національних меншин (спільнот) в Україні.