10/08/2023 17:33

Особливості отримання соціальних послуг для потерпілих на виробництві

21 вересня 2022 року прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України № 2620-IX «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»». Згідно з розділом І Закону № 2620 викладено в новій редакції Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV.

З набуттям чинності Закону № 2620, з 1 січня 2023 року, право на соціальний захист осіб з інвалідністю внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання в частині припинення надання їм соціальних послуг було порушено.

Уповноваженим надавались рекомендації Міністерству соціальної політики України та Пенсійному фонду України щодо поновлення прав потерпілих на соціальний захист.

За  сприянням Уповноваженого, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 14 липня 2023 р. № 775 «Деякі питання реалізації прав потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання на отримання соціальних послуг», якою внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2023 р. № 438 «Деякі питання організації забезпечення соціальними послугами з догляду та медичними послугами потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які їх потребують».

Наразі згідно з постановою № 438 розмір щомісячної грошової компенсації за надання соціальної послуги догляду вдома потерпілому, якому медичним висновком визначено потребу у:

  • спеціальному медичному догляді, – становить розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на день її виплати;
  • постійному сторонньому догляді, – становить 1/2 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на день її виплати;
  • побутовому обслуговуванні, – становить 1/4 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на день її виплати.

Крім того постановою № 438 передбачено надання соціальної послуги натуральної допомоги шляхом надання щомісячної грошової компенсації потерпілому вартості заходів, необхідних для надання такої допомоги.

Так, для заходів, що передбачають надання:

1) предметів і засобів особистої гігієни, санітарно-гігієнічних засобів та засобів догляду, якщо потерпілому визначено потребу в:

- спеціальному медичному догляді, розмір компенсації становить 1/4 розміру мінімальної заробітної плати, встановлений на день виплати компенсації;

- постійному сторонньому догляді ‒ 1/6 розміру мінімальної заробітної плати, встановлений на день виплати компенсації;

- у разі невстановлення потреби у таких видах ‒ 1/12 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на день виплати компенсації.

2) продуктів харчування, розмір компенсації становить 1/12 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на день виплати компенсації;

3) одягу, взуття та інших предметів першої необхідності, розмір компенсації становить 1/10 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на день виплати компенсації.

Якщо встановлено, що потерпілий потребує відразу кількох видів допомоги, оплата проводиться за кожним її видом.

Крім цього, постановою № 775 передбачено, що у разі, якщо медичним висновком потерпілому потребу  в соціальних послугах визначено: до 1 січня 2023 р., – виплата відшкодування проводиться з 1 січня 2023 р.; після 1 січня 2023 р., – виплата відшкодування проводиться з місяця настання права потерпілого на щомісячну страхову виплату, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Нагадуємо, що у разі порушення прав, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0800501720
  • за тел. 044-299-74-08.