22/08/2023 13:53

Омбудсман: війна, розв'язана РФ проти України, стала смертельною загрозою для релігійної свободи!

У травні 2019 року Генасамблея ООН встановила пам'ятну дату - Міжнародний день пам'яті жертв актів насильства на основі релігії або переконань, який відзначають щороку 22 серпня.

Про це повідомляє Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

«Сьогодні, коли очевидна неприпустимість будь-якого прояву насильства на основі релігії та переконань, коли людство мало усвідомити жахи всіх історичних прикладів дискримінації та загибелі людей, продовжують виникати випадки насильства, зокрема й такого, що має масовий характер, щодо людей із причин релігійної нетерпимості або на основі переконань», - зазначив він.

Смертельною загрозою для релігійної свободи в Україні є війна, яку розв'язала проти нашої держави Російська Федерація. Російська окупація супроводжується погромами євангелічних церков, гоніннями греко-католиків і вірян Православної церкви України. Десятки баптистських, п'ятидесятницьких церков, «Залів Царств» Свідків Єгови, молитовних будинків мормонів і адвентистів, будівлі християнських навчальних закладів, зокрема й Донецькій Християнський університет, були захоплені проросійськими бойовиками і перетворені на військові казарми, спортзали чи адміністративні будівлі.

За словами Омбудсмана, вкрай небезпечним залишається становище самих вірян на тимчасово окупованих територіях. Окупанти вбивають, викрадають, застосовують тортури до священнослужителів – це є звичною практикою для агресора.

За даними ISW (Інституту вивчення війни), з моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну російські солдати або окупаційна влада вчинили щонайменше 76 актів релігійних переслідувань в Україні. На ТОТ російська влада закрила, «націоналізувала» або примусово перетворила щонайменше 26 культових споруд на Російську Православну Церкву, вбила або захопила щонайменше 29 священнослужителів або релігійних лідерів, а також розграбувала, осквернила або навмисно зруйнувала щонайменше 13 культових споруд на території окупованої України.

«Релігійні переслідування, ймовірно, є частиною російської кампанії культурного геноциду та етнічних чисток, спрямованої на знищення ідеї незалежної української нації та Православної Церкви України», - констатував Дмитро Лубінець.

Уповноважений нагадує, що переслідування членів релігійних організацій на тимчасово окупованих територіях є грубим порушенням Росією 18 статті Загальної декларація прав людини та 9 статті Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якими кожен має право на свободу думки, совісті та релігії. Крім того, Женевською конвенцією заборонено застосування законів країни-окупанта на окупованій території.

"Україна – відкрита й толерантна до всіх релігій, а права вірян -  захищені законом!" - наголосив Омбудсман.