05/11/2024 17:30

Омбудсман України відповідає: чому українці повертаються в небезпечні регіони або на ТОТ?

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець у своєму Telegram-каналі проаналізував інформацію щодо того, чому українці повертаються в небезпечні регіони або на ТОТ. 

Він зазначає, що за пів року, а саме з березня по вересень, Мінсоцполітики повідомляє про зняття з обліку майже 300 тисяч ВПО. Загалом у березні в Україні налічувалося майже 4,9 мільйона внутрішньо переміщених осіб, а наразі — близько 4,6 мільйона. 

"Зменшення відбулося при тому, що наразі зростає кількість переміщення населення у звʼязку з погіршенням безпекової ситуації у прифронтових регіонах, а також масовою евакуацією населення", — пише Омбудсман України. 

За його словами, на зменшення кількості ВПО є деякі причини, зокрема те, що люди повертаються в небезпечні регіони, на ТОТ або виїжджають за кордон (але загалом із вказаної кількості знятих з обліку ВПО за кордон виїхали всього трохи більше 1,1 тисячі осіб). 

"Вони це роблять через складність інтегруватися за новим місцем проживання, відсутністю житла, низьким рівнем доходів, відсутністю фінансової підтримки з боку держави. Додам, що на початок цього року відбулися суттєві зміни у підході до призначення та виплати допомоги на проживання ВПО. Що безпосередньо впливає на їхній соціально-економічний стан", — констатує Уповноважений. 

Омбудсман України також пише, що держава робить певні кроки для допомоги ВПО, забезпечує їх місцями тимчасового проживання у різних закладах, але, за його словами, це не може замінити власне житло. 

"Поряд із цим РФ активно проводить пропагандистську роботу і робить усе можливе, щоб українці повернулися на ТОТ України. Яскравий приклад —  “націоналізація” майна наших громадян росіянами. Адже якщо українці фізично не проживають у своєму будинку чи квартирі на ТОТ України, їхнє житло можуть відібрати. І тому українці вимушені повертатися, щоб не втратити житло", — додає Дмитро Лубінець. 

Він зазначає, щоб це змінити насамперед держава повинна відверто спілкуватися із ВПО, люди мають відчувати себе соціально захищеними. Також, за його словами, необхідно розробити ефективні механізми в межах реформи житлової політики та вирішити одні з найголовніших для ВПО питань — питання житла, а також соціальної підтримки.

Дмитро Лубінець зауважує, що при реалізації державної політики щодо внутрішнього переміщення, Уряд не може ставити в пріоритет відсутність достатніх фінансових ресурсів, оскільки відповідно Конституції України, саме людина визнається в Україні найвищою цінністю. Держава повинна дбати про своїх громадян, забезпечуючи їхнє право на соціальний захист.

На його думку, державна допомога на проживання ВПО має виплачуватися всім ВПО до закінчення воєнного стану. 

"Також звертаю увагу на важливість збереження видатків у 2025 році на підтримку ВПО та не допустити скорочення обсягів фінансування під час надання пропозицій до проєкту Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік»", — зазначає Дмитро Лубінець. 

Він також додає, що зрозуміло, що наразі триває воєнний стан, Україна зіштовхується із низкою викликів. Але наша держава не може дозволити собі втратити найцінніше — людей!