20/06/2024 23:30

Омбудсман України: в умовах російської агресії національні спільноти та корінні народи перебувають у вразливому становищі!

Омбудсман України Дмитро Лубінець представив перед Комітетом з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнародних відносин Спеціальну доповідь щодо прав національних меншин (спільнот) та корінних народів в умовах збройної агресії Російської Федерації проти України за 2023 рік. Вона містить 4 розділи із ґрунтовними напрацюваннями.

Підґрунтям для її створення стали моніторингові візити та інформація від центральних органів виконавчої влади, військових і військово-цивільних адміністрацій.

У 4-х розділах доповіді описані позитивні результати реформи законодавчої бази щодо національних меншин (спільнот) – як однієї із семи рекомендацій Європейської комісії Україні та підкреслена необхідність впровадження комплексного антидискримінаційного законодавства, зокрема щодо протидії злочинам на ґрунті ненависті та мови ворожнечі.

В окремому розділі висвітлена ситуація на ТОТ України щодо дій РФ, які порушують права національних спільнот та корінних народів. Дмитро Лубінець зауважує, що під російською окупацією перебувають майже 3700 міст і сіл, в яких проживають представники національних спільнот і корінних народів: кримські татари, болгари, греки, роми, турки-месхетинці. Окрім цього відбувається й незаконний призов представників національних меншин до військових угруповань РФ.

Станом на 25 грудня 2023 року число політичних в’язнів, яких утримували на території Криму або РФ, становить 191 особу. З них 123 громадянок та громадян України – кримські татари.

Загалом у доповіді викладені 75 рекомендацій для органів влади та місцевого самоврядування. Національне законодавство потребує вдосконалення згідно з міжнародно-правовими нормами у сфері протидії злочину геноциду, а також злочинам із мотивів ненависті та мови ворожнечі. Наш Офіс продовжуватиме надалі слідкувати за дотриманням прав національних спільнот і корінних народів, а також реагування на порушення.

«Щиро радий, що профільний Комітет одноголосно рекомендував Верховній Раді України включити питання про розгляд цієї Спеціальної доповіді перед парламентом», – підкреслив Уповноважений.