02/11/2023 12:11

Офіс Омбудсмана долучився до тренінгу за підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні (UNFPА) для юристів Центрів допомоги врятованим

Начальник відділу запобігання домашньому насильству і торгівлі людьми Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Олена Антоненко взяла участь у тренінгу, який проводився за підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні (UNFPА) для юристів Центрів допомоги врятованим.

Олена Антоненко розповіла учасникам тренінгу про структуру Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини; про діяльність Уповноваженого у сфері додержання конституційних прав і свобод людини і громадянина; про соціальний та правовий захист осіб, які були жертвами насильницьких зникнень внаслідок збройної агресії проти України та які були звільнені і повернуті на територію України; про допомогу, яка надається внутрішньо переміщеним особам; про сексуальне насильства, пов’язане з конфліктом (СНПК), основні напрямками роботи у цій сфері та захист і допомога особам, які постраждали від СНПК.

Начальник відділу запобігання домашньому насильству і торгівлі людьми поінформувала, що за даними Національної соціальної сервісної служби України станом на 16 жовтня 2023 року в Україні обліковано 4,91 млн ВПО, з них: 1,04 млн дітей до 18 років, 1,27 млн пенсіонерів та 201 тис. осіб з інвалідністю.

Станом на 27 жовтня 2023 року до Уповноваженого надійшло 1944 звернення громадян, зокрема приблизно 1400 звернень надійшло від ВПО. Найпоширенішими питаннями, з якими звертаються ВПО до Уповноваженого є: право на соціальний захист, більшість стосовно виплат допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (приблизно 1200 звернень); право на пенсійне забезпечення (приблизно 200 звернень); право на отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб (приблизно 50 звернень); право на відновлення втрачених документів; право на житло.

Олена Антоненко також поінформувала учасників тренінгу, що питання  СНПК перебуває на контролі в Уповноваженого. Основним напрямком роботи у цій сфері є захист і допомога особам, які постраждали від СНПК, моніторинг засобів масової інформації, моніторинг суб’єктів взаємодії, опрацювання проєктів та чинних нормативно-правових актів.

Офісом Генерального Прокурора уже зафіксовано 241 випадок СНПК (91 чоловік, 150 жінок, серед яких 13 неповнолітніх). Проте, реальні цифри є значно вищими, оскільки залишаються не верифікованими ті особи, які загинули чи зазнали поранень на тимчасово окупованих територіях.

З метою консолідації зусиль у сфері надання допомоги постраждалим від СНПК більше року в Україні діє Міжвідомча робоча група з питань протидії сексуальному насильству, пов’язаному зі збройною агресією Росії проти України, до складу якої входять Представники Уповноваженого. Також затверджено Імплементаційний план на виконання Рамкової програми співробітництва між Урядом України та ООН щодо запобігання та протидії сексуальному насильству, пов’язаному з конфліктом. Цього року, за ініціативи Уповноваженого, Секретаріат Уповноваженого долучився до кола виконавців Імплементаційного плану.

За ініціативи Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у співпраці з Офісом Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольги Стефанішиної, Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні, громадською організацією «UA Experts» та за сприяння соціально-правового проєкту ResponseAndPrevention,  проведено Форум на тему: «Взаємодія органів державної влади, регіональних представників Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та громадських організацій і міжнародних партнерів з метою підвищення обізнаності та експертності при реагуванні та попередженні СНПК».

За результатами Форуму було прийняте рішення налагодження співпраці між регіональними представництвами Уповноваженого та Центрами допомоги врятованих. Наразі уже проведено декілька зустрічей в регіонах і розробляються алгоритми взаємодії та перенаправлення постраждалих осіб.

Олена Антоненко подякувала учасникам тренінгу та зазначила, що ми маємо привернути увагу міжнародної спільноти до порушення норм міжнародного права військовослужбовцями Російської Федерації, а також наголосила на необхідності посилення інформаційної кампанії, аби постраждалі особи знали, куди вони можуть звертатися, щоб захистити свої права.