26/08/2022 11:08

Офіс Омбудсмана долучився до публічного діалогу «Примусова вагітність в умовах збройного конфлікту: справа «The Prosecutor v. Dominic Ongwen»

Директор Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Ганна Барабаш взяла участь у публічному діалозі «Примусова вагітність в умовах збройного конфлікту: справа «The Prosecutor v. Dominic Ongwen».

Захід відбувся за ініціативи Асоціації Жінок-юристок «ЮрФем» та за підтримки проєкту ООН Жінки «Трансформаційні підходи для досягнення ґендерної рівності в Україні».

Дискусія була побудована навколо таких питань:

- примусова вагітність як міжнародний злочин: злочин проти людяності, воєнний злочин та геноцид;

- елементи злочину примусової вагітності;

- особливості доказування вчинення примусової вагітності;

- примусова вагітність та зґвалтування: спільні та відмінні ознаки;

- питання репродуктивної автономії як основна цінність, на яку посягає злочин примусової вагітності;

- примусова вагітність в контексті збройної агресії росії проти України.

Примусова вагітність – це зброя війни, спрямована на зміну етнічного складу певної групи населення шляхом змушування жінок народжувати дітей від іншої етнічної групи, або на вчинення іншого серйозного порушення міжнародного права, що було особливо поширена під час збройних конфліктів у Руанді, колишній Югославії, Судані.

Відповідно до Римського статуту Міжнародного кримінального суду примусова вагітність може бути кваліфікована як:

- злочин проти людяності (стаття 7 Римського статуту);

- воєнний злочин (стаття 8 Римського статуту), зокрема порушення законів та звичаїв ведення війни.

Рішення у справі «The Prosecutor v. Dominic Ongwen» від 04.02.2021 має важливе значення в контексті збройної агресії рф на території України, адже фактично демонструє можливість доведення злочину примусової вагітності.

Воєнні злочини не мають термінів давності і справа Домініка Онгвена показує, що попри 16 років, які знадобилися від подання заяви до Міжнародного кримінального суду у 2005 році до прийняття рішення у 2021, -  справедливість перемогла і суд вперше в міжнародній судовій практиці визнав обвинуваченого винним у скоєнні злочину примусової вагітності як злочину проти людяності та воєнного злочину.

Запис заходу доступний за посиланням: https://www.facebook.com/AnalyticalcenterJurfem/videos/396071135924914/

Із оглядом рішення рішення Міжнародного кримінального суду у справі «The Prosecutor v. Dominic Ongwen», підготовленим Асоціацією жінок-юристок «ЮрФем» можна ознайомитися за посиланням: http://jurfem.com.ua/prokuror-proty-dominika-onhvena-ohkyad-mks/