24/06/2024 16:08

Невідворотність покарання за воєнні злочини РФ — серйозний виклик для справедливого правосуддя

Суспільні настрої в Україні відображають високий запит на справедливість. Однак процеси правосуддя – повільні і часто не виправдовують очікувань постраждалих. 

Омбудсман України Дмитро Лубінець розповів, що в Європейському суді з прав людини відбулися усні слухання щодо справи «Україна та Нідерланди проти РФ». Справа була розпочата ще у 2014 році. Вона стосується порушення Росією прав людини на тимчасово окупованих територіях Донеччини та Луганщини. Нідерланди представляли позицію стосовно збиття Росією літака рейсу МН17.

Проміжне рішення оприлюднили тільки 25 січня 2023 року, через 9 років. На цьому етапі воно стало беззаперечною перемогою України, проте остаточне рішення все ще очікується.

ЄСПЛ вирішив і надалі розглядати позови проти РФ попри її виключення з Ради Європи невдовзі після початку повномасштабної війни.

Зараз є загальносвітова тенденція посилення ролі національних судів у здійсненні правосуддя щодо міжнародних і, зокрема, воєнних злочинів. Однак абсолютна більшість справ про воєнні злочини розглядається за відсутності обвинувачених (in absentia).

Коли таких справ багато, стандарт доказування може понижуватися. У зв’язку з тим, що заочні рішення за європейськими стандартами підлягають перегляду, підвищення якості збору доказів та процесу доказування має бути спільним завданням правоохоронної та судової системи.

Офіс Омбудсмана не чинить правосуддя, але ми використовуємо всі свої канали зв’язку, щоб донести інформацію про воєнні злочини до міжнародних організацій.

У національній правовій системі потрібно удосконалити деякі процедури та законодавчі норми, які стосуються етапу розслідувань і проведення судового процесу. 

«Щоб правова процедура була справді ефективною, ми повинні об'єднати зусилля!» – наголосив Уповноважений.