12/11/2024 12:19

Насильство, відсутність належного лікування, небезпечні умови проживання: обговорили з медіа наявні проблеми дітей в інституційних закладах України

Захист прав дитини – один із ключових напрямків роботи Офісу Омбудсмана. «Порушення прав дитини, які ми фіксуємо під час моніторингів, потребують негайного реагування та об’єднання зусиль влади й неурядового сектору задля їх викорінення», — заявив Уповноважений ВР України з прав людини Дмитро Лубінець на пресконференції «Становище дітей під опікою держави: виклики, системні проблеми та шляхи вирішення» у Центрі захисту прав дитини. За його словами, ці питання потребують розголосу, щоб унеможливити спробу «вирішити» питання у звичний спосіб — домовившись на місцях. 

Разом із представниками неурядових організацій та Національної соціальної сервісної служби України представили результати останніх моніторингових візитів до дитячих закладів Львівської та Тернопільської областей. Поспілкувалися з журналістами про кризу в інституційному догляді за дітьми та наголосили на важливості термінового переходу до сімейних форм виховання, як запоруки безпеки дітей.  

Зокрема, Представниця з прав дитини Ірина Суслова навела конкретні приклади системних порушень в закладах:

  • Право на освіту: невідповідні програми навчання, відсутність індивідуальних планів та заключень інклюзивно-ресурсних центрів, спеціальні програми навчання застосовуються до дітей, які не мають особливих освітніх потреб, водночас реальної освіти для дітей з такими потребами немає, через відсутність спеціалістів.
  • Умови перебування: відсутність особистих предметів гігієни у дітей, приватних зон для перебування, зокрема у вбиральнях. 
  • Примусове психіатричне лікування: періодичне довготривале перебування в психіатричних лікарнях без показань та встановлених діагнозів. 
  • Право на здоров’я: рецептурні фармакологічні препарати без призначень, відсутність протоколів лікування та/або їх корекції в процесі лікування, неліцензоване медичне втручання. 
  • Право дитини на сім’ю: порушення термінів перебування дітей у закладах, відсутність координації та взаємодії зі службами для влаштування дітей у родини. 

«Байдужість керівників органів, відповідальних за додержання прав людини, породжує ще більшу жорстокість і свавілля», – наголосила Ірина Суслова. «Якщо у діях відповідних керівників ми вбачаємо вчинення кримінальних злочинів, то ми вимагаємо внесення відомостей до ЄРДР та ретельного розслідування», – додала вона.

Виконання рекомендацій, наданих Офісом Омбудсмана є вимогою закону, а не побажанням. Якщо керівник не виконує законні вимоги Уповноваженого — він понесе адміністративну відповідальність, яка може слугувати обтяжуючими обставинами при розслідуванні.

«Вимагаю, щоб механізми захисту прав дитини існували не лише на папері, а й були ефективним інструментом захисту прав дитини. Продовжуємо працювати, доки ці механізми не будуть гарантувати захист кожного українця», - підкреслив Дмитро Лубінець.

Офіс Омбудсмана вдячний ГС «Українська мережа за права дитини», БФ «Рідні», Нацсоцсервісній службі, БФ «Голоси дітей», Інні Мірошніченко та Національному офісу дітей та молоді «ДІйМО» за участь у моніторингових візитах та приверненні уваги суспільства до важливості захисту прав дитини.