03/10/2022 09:36

На Сумщині обговорили гуманітарний стан у закладах соціальної сфери під час воєнного стану

Регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Сумській області Дмитро Бойченко та регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого в Сумській області Марина Єжкун провели робочу зустріч з директором Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної військової адміністрації Людмилою Мусіякою.

З початку повномасштабного вторгнення Росії частина Сумської області тривалий час перебувала в окупації, щонайменше чотири установи соціального захисту населення зазнали руйнувань. Будівлі  Атинського психоневрологічного інтернату (житловий корпус, будинок культури, їдальня) зруйновані, у Сумському геріатричному інтернаті ветеранів війни та праці та Білопільському дитячому будинку інтернаті вибуховою хвилею пошкоджені вікна, Охтирський будинок-інтернат для громадян похилого віку та інвалідів, що опалювався централізовано наразі не має альтернативних джерел теплопостачання, а Охтирська ТЕЦ зруйнована та знаходиться у стадії відновлення.

Під час зустрічі з’ясовано, що Департаментом соціального захисту здійснюється оцінка гуманітарної ситуації, стану безпеки перебування осіб у закладах, розташованих на території області. Проводиться збір інформації про кількість підопічних, фактичну чисельність персоналу для забезпечення догляду, та інформація про заклади на території інших областей, куди потенційно можна перевести підопічних закладів соціальної сфери, що нині проживають у прикордонних регіонах.

Наявного фінансування в цілому достатньо для задоволення потреб закладів у продуктах харчування та медикаментах до кінця поточного року: створені необхідні запаси продуктів, ліків та засобів гігієни на кілька місяців, в тому числі за рахунок благодійної допомоги. На випадок відключення електромереж, заклади забезпечені дизельними та бензиновими генераторами.

Разом з тим залишаються невирішеними питання створення безпечних умов для цілодобового перебування підопічних у закладах соціальної сфери в умовах воєнного стану.

Так, в більшості закладів відсутні облаштовані бомбосховища для підопічних та персоналу. Лише у Атинському психоневрологічному інтернаті (підопічні якого були евакуйовані до с. Ганнівка Вирівська Білопільської громади) є укриття, де можуть розміститись підопічні на випадок сигналу «Повітряна тривога». У 16-ти закладах облаштовані безпечні місця для укриття, у двох закладах відсутні захисні споруди та можливість їх організації.

У закладах регіону відсутні плани евакуації на випадок повторного військового наступу або у разі ведення бойових дій, переміщення підопічних в інші безпечні місця, визначення супроводжуючих осіб з числа персоналу. Також відсутній спеціалізований транспорт для вивезення ліжкових та маломобільних хворих.

З керівництвом Департаменту соціального захисту облдержадміністрації досягнуто домовленості про оперативний обмін інформацією про гуманітарний стан у закладах соціальної сфери та подальшу співпрацю.