15/11/2022 12:06

На Буковині відбулось експертне обговорення законопроєкту «Про національні спільноти в Україні»

За даними останнього перепису населення в Україні проживає понад 10 млн. осіб з числа національних меншин, які є представниками майже 130 національностей. Чернівецька область є прикордонним регіоном, де проживають представники близько 80 національностей. Враховуючи те, що Україною було ратифіковано Рамкову конвенцію про захист національних меншин та Європейську хартію регіональних мов або мов меншин, питання додержання економічних, соціальних, політичних та культурних прав національних меншин є вкрай важливим для регіону.

У зв’язку з необхідністю законодавчої зміни щодо регулювання становища національних меншин в Україні та через виклики воєнного стану, у Чернівецькій області відбулось експертне обговорення законопроєкту «Про національні спільноти в Україні».

Участь в обговоренні взяли керівництво Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, експерти Ради Європи, представники громадського сектору, представники національних меншин, наукового сектору, органів місцевої влади.

Представник Уповноваженого в західних областях Світлана Семчишин доповіла про стан додержання прав національних меншин в Україні. Звернула увагу на системні порушення прав національних меншин, враховуючи декларативний характер чинного Закону України «Про національні меншини в Україні». Наголосила, що прийняття нового Закону та реалізація його положень органами державної влади та місцевого самоврядування дозволить забезпечити додержання та реалізацію прав громадян України - представників національних меншин на розвиток етнічної самобутності, свободу світогляду та віросповідання, використання рідної мови та участі у представницьких органах влади.

Радниця Уповноваженого Альона Луньова зробила аналіз запропонованих законопроєктом понять (національні спільноти, корінні народи) та висловила свої застереження щодо можливих колізій та неузгоджень з нормами міжнародного законодавства. Представники національних меншин висловили спільну позицію щодо необхідності прийняття нового Закону, який би гарантував права представників інших національностей, враховуючи наслідки повномасштабного військового вторгнення в Україну Російської Федерації, а також чіткого визначення понятійно-категоріального апарату в новому законі.

За результатами обговорення всім учасникам заходу було запропоновано направити до Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини свої зауваження та пропозиції для врахування під час формування позиції Уповноваженого щодо зазначеного законопроєкту.