23/01/2024 11:15

Моніторинговий візит до Волинського обласного будинку дитини для дітей з ураженням центральної нервової системи з порушенням психіки

З метою здійснення моніторингу додержання прав дітей головний спеціаліст Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Анастасія Соляр та експерт проєкту «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми» Інна Пододворна здійснили моніторинговий візит до комунального підприємства «Будинок дитини для дітей з ураженням центральної нервової системи з порушенням психіки Волинської обласної ради» (далі – будинок дитини, заклад).

Будинок дитини розташований за адресою: вул. О. Валенти 1, м. Луцьк, Волинська область, 43025.

Відповідно до Статуту заклад функціонує з метою надання медико-соціальної допомоги дітям, які проживають на території Волинської області, а саме: дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям із сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітям з порушеннями фізичного та розумового розвитку віком від народження до п’яти років включно.

Будинок дитини розрахований для проживання 36 дітей. На час візиту у закладі перебувало десять дітей, з яких чотири дитини зі статусом дитини-сироти, та шість дітей, справи яких перебувають в суді щодо позбавлення батьківських прав.  

У штатному розписі будинку дитини на момент моніторингу працює 81 працівник, але з 19.01.2024 р. штат скорочується до 55 працівників.

Для корекції відхилень у стані здоров’я дітей відпрацьовано систему реабілітації, яка включає в себе як медикаментозне лікування, так і застосування методів фізіотерапії, лікувальної фізкультури та масажу. У штаті закладу є лікарі-педіатри, які здійснюють медичний супровід усіх вихованців. Медичне обслуговування дітей також здійснюється сімейними лікарями, з якими заключено декларації. Для усіх дітей з інвалідністю розроблено індивідуальні програми реабілітації, які вчасно поновлюються.

Керівництвом закладу забезпечено достатній запас продуктів харчування, медикаментів та засобів особистої гігієни, запас підгузків, пелюшок, дитячого харчування.

У підвальних приміщеннях закладу, які використовуються для укриття, встановлено ліжка, забезпечено необхідний запас питної води, медикаментів, сухих сумішей, наявний санвузол. Наявні схеми евакуації та визначено порядок дій персоналу при надзвичайних ситуаціях та в особливий період.

Під час моніторингу виявлено порушення інклюзивності закладу, які тягнуть за собою порушення прав дитини, зокрема: на стінах немає поручнів, відсутні пандуси. На усунення цих недоліків, керівництво закладу вже розробило та затвердило всю необхідну документацію для реконструкції та ремонту будинку дитини в 2024 році.

За результатами моніторингового візиту буде підготовлено звіт із зазначенням позитивних досягнень, недоліків у діяльності, а також рекомендацій щодо покращення забезпечення роботи закладу.