08/09/2023 14:33

Моніторинговий візит до Тетерівського дитячого будинку-інтернату на Житомирщині

Працівники регіонального представництва Уповноваженого  у Житомирській області  з моніторинговим візитом відвідали Тетерівський дитячий будинок-інтернат Житомирської обласної ради.

Будинок-інтернат є соціально-медичною комунальною установою для тимчасового або постійного перебування або проживання дітей з інвалідністю віком від 4 до 18 років (далі-вихованці) та осіб з інвалідністю віком до 35 років (далі – підопічні) з порушеннями фізичного, інтелектуального розвитку та психічними розладами, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду, побутового обслуговування, медичної допомоги, освітніх послуг, комплексу реабілітаційних заходів і згідно з медичним висновком не мають протипоказань для перебування в зазначеній установі незалежно від наявності осіб, зобов’язаних згідно із законом їх утримувати.

Основними завданнями будинку-інтернату є забезпечення прав та інтересів, денної зайнятості, належних умов для проживання, соціально-побутового обслуговування, залучення до життєдіяльності територіальної громади, посильної трудової терапії, адаптації, реабілітації та надання медичної допомоги вихованцям та підопічним; надання таких соціальних послуг як стаціонарний догляд, соціальна реабілітація, консультування, соціальна профілактика, кризове та екстрене втручання; проведення комплексу реабілітаційних заходів відповідно до індивідуального плану реабілітації.

Станом на день моніторингового візиту до будинку-інтернату зараховано 111 вихованців/підопічних. З них діти віком від 4 до 18 років - 21 вихованець. Мають статус дитини, позбавленої батьківського піклування 6 вихованців. Також віком від 18 до 35 років – 90 підопічних, з яких 28 мають статус внутрішньо-переміщених осіб. На початок року створено 3 навчально-виховні ( корекційні) групи та 3 групи молодіжного відділення.

Моніторингова група засвідчила, що будинок-інтернат забезпечений меблями, технічним обладнанням, генератором. Вихованці/підопічні вишивають, малюють картини, займаються миловарінням та лозоплетінням.

За сприяння директора будинку-інтернату здійснюються ремонтні роботи та надається гуманітарна допомога вихованцям/підопічним. Заклад потребує поточного ремонту.

Водночас були виявлені недоліки, що призводять до порушення прав вихованців/підопічних, зокрема встановлено:

  • відсутність укриття або підвального приміщення, що може використовуватись як захисна споруда. Натомість вихованці/підопічні виходять на коридор першого поверху установи і використовують правило двох стін;
  • виявлені порушення прав маломобільних груп населення на доступність, а саме відсутність пандусів, підйомника/ліфтів тощо;
  • порушується норма житлової площі на одну особу;
  • у складських приміщеннях призначених для зберігання продуктів харчування не дотримано санітарних норм, наявні продукти термін придатності яких сплив, приміщення захаращене зайвими речами (продукти зберігаються в приміщенні разом з особистими речами працівників, інвентарем для прибирання та засобами санітарної обробки);
  • порушення термінів зберігання лікарських засобів;
  • відсутність інформаційних стендів з інформацією про права вихованців/підопічних, а також адреси та номери телефонів гарячих ліній організацій, посадових осіб, на які  вихованці/підопічні можуть звертатись у разі порушення їхніх прав та інтересів.

Результати моніторингового візиту були обговорені з керівництвом закладу, в подальшому готується звіт з відповідними рекомендаціями.

Нагадуємо, у разі порушення Ваших прав або прав Вашої дитини можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.