06/05/2024 14:22

Моніторинговий візит до Служби у справах дітей Глибоцької селищної ради Чернівецької області

Представник Уповноваженого у Чернівецькій області Ірина Ісопенко, головний спеціаліст Відділу сприяння роботі регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернівецькій області Аліна Пітей-Маляр та експерт проєкту «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми» Тетяна Шарагова здійснили візит до Служби у справах дітей Глибоцької селищної ради у Чернівецькій області.

Основними напрямами діяльності Служби є забезпечення прав, свобод та інтересів 4895 дітей, які проживають у громаді.

З’ясували, що на обліку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у Службі перебуває 38 дітей, з них 26 дітей виховуються у сім’ях опікунів, 4 дітей – у Дитячому будинку сімейного типу та 4 дітей – у прийомних сім’ях.

Також, відповідно до рішень суду 5 дітей,  які наразі перебувають у закладах інституційного догляду (Центр соціально-психологічної реабілітації дітей та обласний спеціалізований будинок дитини), усиновлено та найближчим часом будуть проживати у сім’ях.

На облік також взято 30 дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах.

Однак під час моніторингового візиту виявили окремі порушення: 

  • на офіційному вебпорталі Глибоцької селищної ради відсутня інформація про діяльність Служби, її розташування, години прийому громадян, не опубліковані установчі документи, що визначають повноваження та основні завдання Служби, відсутня інформація про діяльність комісії з питань захисту прав дитини тощо;
  • недотримано вимоги щодо ведення особових справ дітей (в окремих особових справах відсутні описи документів, відомості про наявність майна, в тому числі житла, що належить дитині на праві власності/користування в обліково-статистичних картках дітей, описи майна, інформація про отримані державні виплати, виплату аліментів, акти обстеження житлово-побутових, звіти опікунів);
  • індивідуальні плани соціального захисту дитини, яка перебуває у складних життєвих обставинах, дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, частково не оновлюються, не здійснюється аналіз виконання заходів, що ускладнює вчасне коригування планів в інтересах дитини.

Водночас з’ясували, що для соціально-правового захисту прав дітей утворено комісію з питань захисту прав дитини та міждисциплінарну команду, організовано належний рівень їх роботи.

Здійснюються заходи щодо збереження нерухомого майна дітей, яке належить їм на праві власності/користування. Зокрема, забезпечено ведення обліку нерухомого майна дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування. За кожною дитиною, яка має майно на праві власності/користування, органом опіки та піклування закріплено право користування житлом. Здійснюються заходи щодо взяття на соціальний квартирний облік дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які досягли 16 років (8 дітей перебувають на такому обліку).

За результатами моніторингового візиту буде направлено детальний звіт з рекомендаціями Глибоцькій селищній раді та Службі у справах дітей.

Моніторинговий візит здійснено в межах проєкту Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми», що впроваджується Благодійною організацією West Support in Ukraine.

Нагадуємо, що Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у разі порушення Ваших прав чи прав Вашої дитини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombud sman.gov.ua
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.