20/05/2024 14:49

Моніторинговий візит до Олицького психоневрологічного інтернату Ківерцівського району Волинської області

У рамках реалізації національного превентивного механізму моніторингова група в складі Представника Уповноваженого у Волинській області Юлія Спас, працівників Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Анастасії Соляр та Ірини Литвинчук спільно з Регіональним координатором взаємодії з громадськістю у Волинській області, громадським монітором Оксаною Щесюк здійснили моніторингове відвідування Олицького психоневрологічного інтернату Ківерцівського району Волинської області (далі – Інтернат)

Інтернат є стаціонарним інтернатним закладом для тимчасового або постійного проживання/перебування чоловіків із стійкими інтелектуальними та/або психічними порушеннями, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду, соціально-побутового обслуговування, надання медичної допомоги та є об’єктом комунальної власності Волинської обласної ради. Заклад має ліцензію на здійснення медичної практики.

Інтернат функціонує з 1958 року у пристосованих будівлях і розрахований на 110 планових ліжко-місць. В інтернаті проживає 130 підопічних (з них 22 осіб ліжко хворі),  в тому числі 13 внутрішньо переміщених осіб, які прибули з Покровського психоневрологічного інтернату Донецької області.

Станом на 01.05.2024 дієздатних підопічних – 32 особи, недієздатних – 97, обмежено дієздатних – 1.

В інтернаті забезпечено системний підхід до організації реабілітації підопічних. Щорічно проводиться комплексний медичний огляд згідно вимог чинного законодавства. При потребі в додаткових медичних обстеженнях підопічні В кожного підопічного укладено декларацію з сімейним лікарем.

Згідно штатного розпису штат інтернату становить 80,5 одиниць, На 0,5 ставки в трудових відносинах з інтернатом перебувають психіатр, стоматолог та терапевт.

На території закладу розташовані 17 будівель:  двоповерховий житловий комплекс, адмінкорпус, будівля прохідної, 2 склади, котельня з твердопаливними котлами для обігріву приміщень та нагрівання води; лазне-пральний комплекс, харчоблок, їдальня, альтанка. В інтернаті також ведеться підсобне господарство (розведення свиней, ВРХ), яке забезпечене будівлями, технікою та робітниками. Є власна хлібопекарня. Завдяки цьому покриваються потреби щодо продуктів харчування для підопічних.

Аби підопічні мали змогу задовільнити свої духовні потреби, в інтернаті функціонує молитовна кімната, для творчої самореалізації діє гурток умільців «Дива власноруч». Проводиться також культмасова робота та виховні бесіди.

Підопічні проживають в чотирьох- та шестимісних кімнатах, які забезпечені необхідними меблями, в кожній кімнаті є телевізор. В закладі є спортивний зал, перукарня та швея.

Моніторингова група під час здійснення відвідування виявила:

В закладі відсутнє приймально-карантинне відділення та ізолятор для карантинних хворих, це приміщення було відведено для проживання внутрішньо переміщених осіб з числа підопічних Покровського психоневрологічного інтернату Донецької області.

Приміщення лазні та туалети обладнані поручнями, однак потребують ремонту.

Підвальні приміщення пансіонату, які визначені як укриття, належно не обладнані та  не відповідають Вимогам з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 № 579, зокрема, не встановлені показники (стрілки) руху до укриття, біля вхідних дверей до захисної споруди не вивішані таблички із зазначенням номера споруди, її балансоутримувача, місць зберігання ключів, особи, відповідальної за утримання та експлуатацію сховища в мирний час, її місцезнаходження і номера телефону.

У закладі недостатньо умов інклюзивності, не має маркування сходинок чи тактильних плит, поручнів, що створює неналежне середовище для перебування маломобільних підопічних.

Інтернат має власний транспорт: мікроавтобус, переданий у володіння благодійниками та санітарний автомобіль марки УАЗ, який має незадовільний технічний стан і підлягає списанню.

Підопічні отримують 4-разове харчування. Післяопераційні хворі забезпечуються дієтичним харчування (в разі потреби – перетертим). Умови зберігання та приготування харчових продуктів дотримуються відповідно до вимог санітарного законодавства. Є доступ до питної води.

Скарг на умови проживання, харчування від підопічних моніторингова група не отримала.

З метою усунення виявлених порушень будуть скеровані звіти та листи реагування до компетентних органів.