27/04/2022 10:43

Моніторинговий візит до КЗ «Урвенський психоневрологічний інтернат» Рівненської обласної ради

Регіональний представник Уповноваженого в Рівненській області Олександр Сєрих, регіональний координатор в Рівненській області Сергій Іллюк та громадський монітор національного превентивного механізму Марина Єжкун здійснили в рамках реалізації національного превентивного механізму моніторинговий візит до КЗ «Урвенський психоневрологічний інтернат» Рівненської обласної ради (далі - ПНІ).

Заклад розрахований для проживання 205 осіб, на даний час наповнюваність закладу становить 239 осіб (всі чоловіки), з яких 68 недієздатних. Поміж цієї кількості шестеро ліжкових хворих та двоє пересуваються на колясках.  Над недієздатними підопічними у переважній більшості опіку здійснюють їхні родичі.

Територія закладу доглянута, під час візиту на свіжому повітрі, у місцях для відпочинку, знаходилась значна кількість підопічних. Загалом підопічні проживають у п’яти житлових корпусах, проте, у зв’язку з перенасиченням Закладу, у деякі кімнати були доставлені місця для розміщення евакуйованих осіб і кількість осіб в таких кімнатах доходить до дванадцяти. У зв’язку з цим постало питання недотримання норм житлової площі на одну особу, яка повинна складати на менше 8 м (кв).

Моніторингом встановлено, що в Інтернаті переважно вживаються заходи щодо реалізації права підопічних на достатній життєвий рівень. Зі спілкування з підопічними встановлено, що вони забезпечені чотириразовим харчуванням, медикаментами, необхідним одягом, ремонтні роботи у житлових та інших приміщеннях періодично проводяться. В Інтернаті функціонує бібліотека, облаштовані місця для спільного перегляду телевізійних програм, з підопічними працює організатор з дозвіллєвої роботи. Керівництвом Закладу забезпечено двомісячний запас продуктів харчування, медикаментів та засобів особистої гігієни. У кімнатах для проживання наявні нові меблі, постільна білизна регулярно оновлюється, щоденно ведеться прибирання.

Кожним підопічним укладено договір про надання медичних послуг з лікарем загальної практики — сімейної медицини, а установа має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики з психіатрії.

У кінці березня 2022 року в Інтернат було евакуйовано 35 осіб із одного з психоневрологічних закладів Київської області, але керівництво попереднього закладу їхніх особових справ та документів (паспортів, карток хворого, пенсійних посвідчень) в Урвенський ПНІ не передало. Тому на даний час існує невирішена проблема з офіційним оформлення для них статусу внутрішньо переміщених осіб, отриманням соціальних виплат, у тому числі пенсій (які ці евакуйовані особи отримували за попереднім місцем перебування). Як наслідок, деякі з вищевказаних осіб більше місяця не отримували передбачених для них соціальних виплат. На даний час ці питання у процесі вирішення, у тому числі існує висока імовірність повернення вищевказаних 35 осіб до закладу, з якого вони прибули. Таким чином, ситуація що склалася, створює передумови для порушення прав внутрішньо переміщених осіб на життя і здоров’я, достатній життєвий рівень, розпоряджатися власністю на свій розсуд тощо.

Крім того,  у ході візиту було виявлено і деякі порушення прав підопічних. Так,  жодний корпус Закладу, де мешкають підопічні з порушенням опорно-рухового апарату, не обладнано ні пандусом, ні іншими пристроями, що допомагають пересуватися таким особам. Не зважаючи на те, що в закладі проживають особи зі слабким зором, у жодному приміщенні немає ні контрастного маркування, що б дозволяло орієнтуватися у просторі таким людям, ні інших пристосувань, призначених для цього.

У порушення права на приватність, ліжка в деяких кімнатах розміщені впритул. Підопічні не забезпечені у достатній кількості приліжковими тумбами та шафами, тобто порушується право особи на достатній життєвий рівень. Подекуди однією тумбою користуються двоє мешканців.

Право на медичну допомогу забезпечено частково. Згідно штатного розпису в установі наявна посада лікаря-психіатра, однак, станом на дату візиту він проходить службу у Збройних Силах України, тому його заміщає лікар загальної практики – сімейної медицини. У вищевказаних 35 новоприбулих осіб з одного з інтернатів Київської області існує потреба в переукладенні декларацій з сімейними лікарями.     

Щодо права на контакт із зовнішнім світом встановлено, що в Закладі відсутній стаціонарний телефон. Мобільні телефони простого типу є лише приблизно в одного з десяти підопічних. Особам з тяжкими розладами психіки взагалі заборонено користуватися особистим мобільним телефоном,  можливість користуватися мережею інтернет відсутня.

Водночас моніторинговою групою вивчено діяльність закладу в умовах воєнного стану. Гуманітарний стан в Інтернаті (зважаючи на перенасичення мешканцями) цілком задовільний. Окреме укриття в Закладі відсутнє і всі підопічні під час «повітряної тривоги» спускаються на перші поверхи своїх житлових корпусів.

Під час візиту на інформаційних стендах у кожному корпусі оновлено інформацію про порядок звернення до Уповноваженого з прав людини.

За результатами моніторингового візиту звіт та листи з необхідними рекомендаціями буде скеровано до Рівненської обласної ради та директору Інтернату.