11/06/2024 14:00

Моніторинговий візит до Деражнянської міської багатопрофільної лікарні на Хмельниччині

Працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з експертом проєкту «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми» у Хмельницькій області відвідали комунальне некомерційне підприємство «Деражнянська міська багатопрофільна лікарня» Деражнянської міської ради.

Під час візиту моніторингова група, з-поміж іншого, зосередила увагу на моніторингу відділень, де можуть перебувати діти, зокрема педіатричного та пологового. Окремий фокус – перебування в закладі та питання дотримання прав дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, та відібраних від батьків.

З'ясували, що впродовж 2023 року та на день візиту на стаціонарному лікуванні дітей вразливих категорій не було. Однак у 2024 році у лікарні знаходилася 1 дитина, відібрана від батьків. Термін перебування її у закладі не перевищував встановлений клінічними протоколами термін лікування 30 днів. Адже задля попередження довготривалого перебування зазначених категорій дітей у разі, якщо вони вже не потребують лікування, адміністрація лікарні взаємодіє з відповідними соціальними службами та службою у справах дітей Деражнянської міської ради.

Водночас на день візиту у педіатричному відділенні знаходились 5 батьківських дітей, в пологовому відділенні – 2 породіллі з новонародженими немовлятами.

У закладі створені належні умови для перебування неповнолітніх пацієнтів. Під час лікування діти проживають у відремонтованих та облаштованих палатах від 1 до 3 осіб, старші забезпечені триразовим харчуванням, а малюки – за потреби дитячим харчуванням.

У лікарні працює «Вікно життя» - анонімний пункт передачі дітей, які стали небажаними під час чи після вагітності. Протягом 2023, 2024 років випадків залишення дітей у даному пункті у закладі не зафіксовано.

Також у лікарні батькам новонароджених дітей забезпечено реалізацію їх права на отримання від держави одноразової допомоги у вигляді «Пакунка малюка» (бебі бокса).

Водночас моніторингова група виявила порушення норм законодавства, що врегульовують дотримання прав дітей. Зокрема, у закладі наявне підвальне приміщення, яке може використовуватись, як найпростіше укриття. Однак, укриття не відповідає встановленим вимогам, потребує ремонту та облаштування відповідно до потреб пацієнтів, персоналу та відвідувачів. На момент моніторингу в укриття проведено централізоване водопостачання, вода з під крану використовується як питна вода. Наявні бочки з написами «питна вода» наповнені водою, яка за своїм зовнішніми властивостями може використовуватись як технічна вода. Однак в укритті відсутні відповідні одноразові ємності для споживання пацієнтами та персоналом лікарні води, запас продуктів харчування довготривалого зберігання, не створені відповідні санітарно-гігієнічні умови.

Також в корпусі лікарні, в якому розміщується педіатричне відділення, відсутні схеми руху та відповідні вказівники до укриття.

З метою безперешкодного доступу пацієнтів до усіх приміщень закладу, в тому числі маломобільних, вхід до укриття та приміщень лікарні потребують дообладнання для забезпечення безбар’єрності.

Також моніторингова група з’ясувала, що наявні у закладі інформаційні стенди не містять необхідної інформації про права пацієнтів, номери телефонів гарячих ліній організацій та посадових осіб, до яких можуть звернутися пацієнти (у тому числі діти) за допомогою у разі порушення їхніх прав.

За результатами моніторингового візиту готується звіт із відповідними рекомендаціями, який буде скеровано для виконання та вжиття заходів реагування.

Моніторинговий візит здійснено в межах проєкту Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми», що впроваджується Благодійною організацією West Support in Ukraine.

Нагадуємо, що Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у разі порушення Ваших прав чи прав Вашої дитини на охорону здоров’я та належну медичну допомогу:

• за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

• на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

• на гарячу лінію: 0800501720;

• за тел. 044-299-74-08.