22/09/2023 15:52

Моніторингові візити до міських дитячих клінічних лікарень у м. Київ

Під час моніторингу соціальних мереж виявлено інформацію про те, що у Київській міській дитячій клінічній лікарні №2 протягом тривалого часу перебувають діти віком від 6 місяців до 10 років, які були відібрані від батьків, але не потребують лікування.    

Працівники Офісу Омбудсмана на чолі з Представником Уповноваженого з прав дитини Іриною Сусловою здійснили позаплановий візит до закладу з метою перевірки даного факту та недопущення порушення прав дітей. 

Перед початком моніторингу адміністрація лікарні, зокрема, її директор, не допускала працівників Секретаріату до проведення візиту, відмовлявся надавати будь-яку інформацію стосовно дітей.

У межах своїх повноважень працівники Офісу Омбудсмана ознайомили директора та юриста лікарні з нормами Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», згідно з якими вони можуть безперешкодно відвідувати підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності. У результаті на прохання керівника лікарні працівники Офісу Омбудсмана були змушені залишити приміщення закладу.

Після звернення працівників Секретаріату Уповноваженого до Національної поліції України щодо перешкоджання їм у виконанні своїх обов’язків адміністрація лікарні надала можливість здійснити моніторинговий візит. До моніторингу було залучено представників Служб у справах дітей Деснянської та Дніпровської районних у місті Києві державних адміністрацій.

За результатами моніторингового візиту встановлено, що при потужності в 300 ліжок у Київській міській дитячій клінічній лікарні №2 заповнено 244. Моніторингова група ознайомилася з умовами перебування пацієнтів у закладі і зафіксувала наступне:

-у лікарні на момент візиту перебували 5 дітей з однієї родини, попередньо вилучених із сім’ї службою у справах дітей та сім’ї одного з районів міста Києва та влаштованих 1 вересня 20023 року в лікарню у зв’язку із загрозою їхньому життю та здоров’ю. Через тривале перебування дітей у закладі порушено їхнє право на здобуття освіти.

Крім того, зазначені діти не мають можливості проводити гігієнічні процедури протягом всього часу перебування в лікарні (діти не забезпечені зубними щітками).

Після влаштування дітей до лікарні відповідні органи опіки та піклування не здійснюють заходи спільно із центрами соціальних служб щодо подолання складних життєвих обставин, проведення роботи з батьками з метою повернення дітей в сім’ї або в разі неможливості повернення –  влаштування в сімейні форми виховання.

Наступного дня з метою моніторингу було відвідано Київську міську дитячу клінічну лікарню №1. 

Моніторингова група зафіксувала перебування в лікарні 6 дітей без законних представників, з яких:

- брат і сестричка, відібрані у батьків органами опіки та піклування у зв’язку із загрозою їхньому життю та здоров’ю (перебували в лікарні 1 день);

- двоє дітей, яких відмовилися забрати батьки або інші родичі з пологового будинку або закладу охорони здоров’я, про що складено відповідні акти. З них одна дитина перебуває більше 6 місяців в паліативному відділенні лікарні. Довготривалий термін перебування в лікарні порушує право дитини на виховання в сім’ї, на достатній та належний життєвий рівень.

Органом опіки та піклування не здійснено належних заходів щодо влаштування дитини;  

- дівчинка, яка передчасно народжена, перебуває в лікарні відповідно до акту органу внутрішніх справ та закладу охорони здоров’я про підкинуту чи знайдену дитину та її доставку (здійснюється комплексне медичне обстеження);

- півторамісячна дівчинка –  перебуває в лікарні 1 день без законного представника, оскільки матір написала заяву про складні життєві обставини.

- 4-місячний хлопчик, який залишився без батьківського піклування перебуває у відділенні ГРВІ без супроводжуючих осіб  (є вихованцем Київського міського будинку дитини ім.  М.М. Городецького).

За підсумками візитів до обох закладів монітори зафіксували, що адміністрації лікарень дотримуються вимог та рекомендацій щодо організації безпечної роботи закладів. Так, укриття в лікарнях укомплектовані на випадок цілодобового перебування пацієнтів і персоналу: електроенергія, генератори, запас води, ліжка, облаштовані вбиральні, обладнана операційна кімната.

Водночас лише у Київській міській дитячій клінічній лікарні №1 в укритті облаштована кухня із запасом дитячого харчування, забезпечено підведення та постачання кисню, наявна водонасосна станція, душ, wi-fi.

Лікарні, за словами адміністрації, забезпечені медичним обладнанням та інструментарієм. Наявні всі необхідні медикаменти в повному обсязі. Ліків із закінченим терміном придатності не виявлено.

Під час спілкування з пацієнтами лікарні скарг щодо умов перебування та медичного обслуговування не надходило.

За підсумками візитів у Київську міську дитячу клінічну лікарню №1 і Київську міську дитячу клінічну лікарню №2 виявлено відсутність контролю органами опіки та піклування щодо довготривалого перебування у закладах охорони здоров’я дітей, які залишилися без батьківського піклування, не потребують додаткового медичного обстеження та повинні бути влаштовані на виховання в сім’ї.

Представник Уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова та працівники Офісу Омбудсмана надали відповідні рекомендації адміністраціям закладів щодо забезпечення належної роботи та взаємодії з органами влади з метою захисту прав та найкращих інтересів дітей. 

За результатами моніторингових візитів готуються звіти, які будуть спрямовані до відповідних органів влади для реагування.