30/12/2022 15:13

Моніторинг забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків Полтавською обласною військовою адміністрацією

У межах здійснюваного парламентського контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина, відповідно до статті 101 Конституції України та статті 13 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», статті 9 Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», Департамент моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів здійснив безвиїзний моніторинг Полтавською обласною військовою адміністрацією (далі – Полтавська ОВА) щодо дотримання прав і свобод та забезпечення потреб різних груп жінок і чоловіків, особливо із числа вразливих категорій, в умовах воєнного стану в Україні.

В ході моніторингу вивчались питання додержання прав i свобод різних груп жінок і чоловіків, зокрема в умовах воєнного стану, відповідно до Конвенції ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок, Загальної рекомендації Комітету з ліквідації дискримінації щодо жінок № 30, Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека». Зокрема, за результатами моніторингу встановлено, що в Полтавській області для забезпечення оперативної координації заходів з вирішення проблемних питань у гуманітарній та соціальній сферах:

-створено штаб з питань надання населенню гуманітарної допомоги;

-оцінка і аналіз базових потреб жінок і чоловіків, особливо із числа вразливих груп, які постраждали від війни та потребують допомоги здійснюється у співпраці із громадськими організаціями, благодійними фондами, зокрема «Ла Страда», «Людина в біді», «Карітас Полтава», «Право на захист»;

-пункти тимчасового перебування для жінок і чоловіків, постраждалих від війни, в тому числі з дітьми, в Полтавській області облаштовані у 244 закладах, загальна кількість місць – 12 078.

Наразі в місцях проживання/перебування на базі 171 закладу проживають 8 586 внутрішньо переміщених осіб, у решті 23 закладах – від 100 до 400 осіб.

Зазначено також про наявність вільних місць – 4 112 та можливість створення додаткових, у разі потреби, 3 904 ліжко місць.

Для внутрішньо переміщених осіб у пунктах тимчасового перебування створено належні та комфортні умови для проживання, зокрема наявні індивідуальні спальні місця; обладнані санітарно-гігієнічні приміщення та душові кімнати; кухні для самостійного приготування та споживання їжі; безкоштовна питна вода та продукти харчування, медикаменти першої необхідності.

Заклади, де проживають/перебувають особи з інвалідністю є архітектурно доступними, як на вході до будівлі так і всередині, санітарно-гігієнічні приміщення відповідають вимогам доступності.

Оцінка потреб у питаннях організації та надання освітніх послуг для хлопців і дівчат, зокрема шкільного віку із числа внутрішньо переміщених осіб, здійснюється постійно. Задоволення потреб реалізуються через залучення міжнародних організацій (ЮНІСЕФ надав для школярів одяг та канцелярські приладдя). Також учнів із числа внутрішньо переміщених осіб забезпечено потребу у технічних засобам для організації дистанційного навчання. В укриттях закладів освіти забезпечено доступ до Інтернету.

З метою забезпечення надання соціальних послуг всім хто потребує, зокрема внутрішньо переміщених особам спеціалістами установ/надавачів соціальних послуг здійснюється оцінка потреб (проведено близько 4 900 таких оцінок).

В умовах воєнного стану для жінок, чоловіків, які перебувають у складних життєвих обставинах та для осіб із числа внутрішньо переміщених надаються послуги соціального супроводу, соціальна профілактика, консультування, інформування, соціальна інтеграції та реінтеграції, кризового та екстреного втручання, посередництва, догляд та виховання дітей в умовах, наближених до сімейних. Екстрено (кризово) соціальні послуги надані 8 сім’ям.

Для підтримка малого та середнього бізнесу на території області діє Комплексна програма розвитку малого і середнього підприємництва у Полтавській області на 2021-2023. У рамках реалізації програми здійснюється:

- у співпраці із канадським проектом «Крила» проведено тренінги для жінок, які бажають започаткувати власну справу. Кількість охоплених жінок не зазначена;

-триває відбірковий етап конкурсу на започаткування власної справи жінками із числа внутрішньо переміщених, зокрема проведено навчання з питань публічних закупівель, зокрема для осіб, які мають статус учасників АТО/ООС.

Також в рамках Державної програми з релокації на офіційному сайті облдержадміністрації розміщено корисну інформацію для бізнесу, який перемістився до регіону.

З метою попередження та захисту від домашнього насильства, насильства за ознакою статі на офіційних сайтах облдержадміністрації, районних державних адміністрацій та Департаменту соціального захисту населення, інформаційних стендах розміщені відповідні інформаційні матеріали та посилання.

Для ефективної роботи Полтавської ОВА у сфері забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків створена та функціонує Міжвідомча координаційна рада з гендерних питань та проблем сім’ї, розроблено ґендерний профіль Полтавської області. Інформація щодо цієї діяльності розміщено на сайті Департаменту соціального захисту населення.

За результатами безвиїзної перевірки підготовлено звіт із рекомендаціями, який направлено для врахування в роботі Вінницької ОВА.