14/02/2024 16:51

Моніторинг у рамках Національного превентивного механізму приватного геріатричного пансіонату «Сімейний затишок» у місті Харків

В рамках виконання Національного превентивного механізму відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких що принижують гідність, видів поводження та покарання, на підставі статей 13, 191, 22 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» моніторинговою групою у складі Представника Уповноваженого у Харківській області, працівників регіонального представництва Уповноваженого та представника громадськості здійснено візит до приватного пансіонату «Сімейний затишок» для осіб похилого віку , що розташований у місті Харків.

Пансіонат є приватним стаціонарним закладом соціального захисту, що створений для цілодобового проживання (перебування) та догляду за громадянами похилого віку та особами, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду, соціально-побутового, медичного обслуговування, соціальних послуг і комплексу реабілітаційних заходів.

По прибутті групи на місце проведення відвідування, представники пансіонату перешкоджали доступу на його територію шляхом фізичного впливу на представника Уповноваженого.  Було викликано поліцію.  Після прибуття ФОП моніторингову групу було допущено у приміщення пансіонату. 

По факту фізичного впливу на представника Уповноваженого відповідні відомості внесені до ЄРДР.

На момент моніторингу у закладі перебувало 28 осіб. На території приватного пансіонату знаходяться шість приміщень, які розраховані на розташування від трьох до шести осіб. Окрім цього присутня їдальня, кухня, санвузли, та замкнуте коло для перебування на вулиці.

У закладі мешканців приватного пансіонату забезпечели власними шафами та тумбами для зберігання особистих речей, харчуванням, засобами особистої гігієни та змінним одягом, постільною білизною, предметами зв’язку із зовнішнім світом – телебачення та мережа Інтернет, службовим телефоном для зв’язку з родичами. За потреби, усіх підопічних забезпечили кріслами колісними, милицями або іншими допоміжними засобами.

Під час моніторингу група звернула увагу на відсутність умов доступності будівлі пансіонату для маломобільних категорій мешканців, зафіксувала порушення правил протипожежної безпеки, проблеми забезпечення гідних умов санітарно-гігієнічних умов та процедур, забезпечення прав осіб на медичну допомогу, на зв’язок із зовнішнім світом та правом на отримання безоплатної правової допомоги. Окрім цього, учасники моніторингової групи мали змогу поспілкуватись з мешканцями щодо умов перебування та догляду у приватному пансіонаті.

В ході моніторингового візиту та під час бесіди з мешканцями встановлено факт ізоляції підопічних у межах території закладу, що є грубим порушенням статті 5 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

Пансіонат не пристосований до потреб осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, вимоги яких зазначено у ДБН В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд», а саме: заклад не обладнано ліфтами або підйомниками біля зовнішніх та внутрішніх сходів; немає поручнів для маломобільних категорій населення на сходах, у санвузлах, кімнатах проживання тощо. Окрім цього, відсутні кнопки виклику персоналу для мешканців пансіонату.

Порушене право підопічних на отримання інформації про свої права та обов’язки. В закладі відсутні інформаційні стенди про права та обов’язки мешканців, права на безоплатну правову допомогу, інформацію про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, контактні дані структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, Національної поліції, контактні дані державних та недержавних правозахисних організацій.

У будівлі пансіонату наявні засобі гасіння пожежі та пожежна сигналізаці, що не працює. Це порушує вимоги Правил пожежної безпеки в Україні, затвердженими наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417.

Під час візиту виявили й інші порушення прав та свобод мешканців пансіонату, з метою їх усунення до компетентних органів буде скеровано відповідні ініціативні листи Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

Після проведення моніторингу його результати обговорили з персоналом закладу, до персоналу донесені наявні порушення прав людини, а також підготують звіт із відповідними рекомендаціями щодо усунення порушених прав.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

• за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

• на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

• на гарячу лінію: 0800501720;

• за тел. 044-299-74-08.