16/09/2022 14:58

Моніторинг Тернопільської ОВА щодо додержання прав і свобод та забезпечення потреб різних груп жінок і чоловіків в умовах воєнного стану

У межах здійснюваного парламентського контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина, відповідно до статті 101 Конституції України та статті 13 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», статті 9 Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», Департаментом моніторингу рівних прав і свобод здійснено безвиїзний моніторинг Тернопільської обласною державною адміністрацією/Тернопільською обласною військовою адміністрацією (далі – Тернопільська ОВА) щодо додержання прав і свобод та забезпечення потреб різних груп жінок і чоловіків, особливо з числа вразливих категорій, в умовах воєнного стану в Україні.

Під час моніторингу вивчались питання додержання прав i свобод різних груп жінок і чоловіків, зокрема в умовах воєнного стану, відповідно до Конвенції ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок, Загальної рекомендації Комітету з ліквідації дискримінації щодо жінок № 30, Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека».

За результатами моніторингу встановлено, що Тернопільською ОВА для забезпечення оперативної координації заходів з вирішення проблемних питань у гуманітарній та соціальній сферах:

- створено гуманітарний штаб, до складу якого входять: заступник начальника ОВА, керівники структурних підрозділів ОВА, територіальних органів ЦОВ, начальники районних ВА (загалом 10 жінок, 21 чоловік);

- обласним центром соціальних служб здійснюється оцінка базових потреб внутрішньо переміщених осіб, які постраждали від широкомасштабного вторгнення РФ в Україну, в гуманітарній допомозі та надання їм соціальних послуг. Для вирішення виявлених потреб налагоджено взаємодію суб’єктів надання соціальних послуг у 55 територіальних громадах області.

У співпраці з громадською організацією «Тернопільський міський жіночий клуб «Відродження нації», іншими громадськими організаціями та міжнародними фондами здійснюється моніторинг потреб та надається посильна допомога внутрішньо переміщеним особам у громадах області. Завдяки активності жіночої організації «ТМЖК «Відродження нації» шляхом залучення грантових програм через ГО «Ресурсний центр недержавних організацій», американської міжнародної некомерційної недержавної організації «Vital Voices Partnrship», ГО «Pakt Ukraine: building the world of equal opportunities», Urgent Action for Women’s Human Rights (Фонд швидкого реагування для прав жінок), детальна інформація щодо діяльності на сторінці організації у мережі Facebook https://www.facebook.com/vidrodzhennya.

Для безкоштовного розміщення внутрішньо переміщених жінок і чоловіків діє Тернопільський обласний центр соціально- психологічної реабілітації «Родинний затишок» (далі – центр) з максимальним терміном перебування 90 днів. На момент здійснення моніторингу зазначено, що у центрі проживає 150 осіб, із них 71 особа з числа внутрішньо переміщених.

Пункт тимчасового перебування (проживання) розташований з 3 по 5 поверхи центру та є архітектурно доступними для жінок і чоловіків з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. У центрі створено належні та комфортні умови для проживання.

За інформацією Тернопільської ОВА на обліку управлінь соціального захисту населення області перебуває 85803 внутрішньо переміщені особи (з них: 54383 жінки, 31419 чоловіків), 26540 дітей до 18 років, 2679 осіб з інвалідністю, 12637 пенсіонерів.

Можливості дівчат, хлопців, зокрема з числа вразливих груп, у доступі до освітніх послуг в умовах воєнного стану не зазнали суттєвих змін. До закладів освіти діти влаштовуються за зверненнями батьків.

Для надання освітніх послуг залучено потенціал педагогів – жінок і чоловіків із числа внутрішньо переміщених осіб, серед них 47 жінок – педагогів.

У період дії воєнного стану Тернопільська обласна служба зайнятості здійснює відповідні заходи щодо працевлаштування вразливих груп жінок і чоловіків, особливо з числа внутрішньо переміщених осіб, зокрема через тісну співпрацю з роботодавцями регіону. Крім того, всіляко сприяє швидкому працевлаштуванню таких осіб, які звертається щодо пошуку роботи. Так, до Тернопільського обласного центру зайнятості звернулась 1381 внутрішньо переміщена особа, в тому числі 62 особи з інвалідністю. Працевлаштовані 142 особи, в тому числі 6 осіб з інвалідністю.

Найактуальнішим для жінок і чоловіків, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують соціальної допомоги, виявилися послуги денного догляду, соціальної адаптації, фізичний супровід осіб з інвалідністю, супровід під час індивідуального навчання, консультування, соціальний супровід, представництво інтересів, переклад жестовою мовою, догляд та виховання дітей в умовах, наближених до сімейних, та натуральна допомога. В сфері зайнятості найзатребуванішими є послуги з працевлаштування, проходження професійного навчання, отримання допомоги по безробіттю. Екстрено (кризово) соціальні послуги щодо поселення у будинки-інтернати соціальної сфери області надано 26 жінкам та 19 чоловікам.

Участь жінок в ухваленні рішень Тернопільською ОВА забезпечується, зокрема, через залучення до складу та роботи обласної координаційної ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми такі громадські організації: «Тернопільський міський жіночий клуб «Відродження нації», «Спілка жінок Тернопільщини», «Центр щасливого Батьківства та Материнства», а також благодійний фонд «Карітас» Тернопіль, інвестиційний фонд «Розвиток Тернопілля».

Для інформування різних груп жінок і чоловіків про порядок та умови надання медичних, освітніх, адміністративних та соціальних послуг у Тернопільській області, можливостей отримання грошової допомоги, ліків, продуктів харчування тощо забезпечується інклюзивний підхід, зокрема використовується шрифт Брайля, жестова мова, повідомлення подаються в спрощеному форматі, використовуються фотоілюстрації.

На сайті Департаменту соціального захисту населення Тернопільської облдержадміністрації https://social.te.gov.ua/articlearticles/2022/07/05/yak-uberegtisya- vid-seksualnogo-nasilstva-pid-chas/ розміщено відповідні матеріали щодо надання психологічної допомоги, підтримки та соціальних послуг постраждалим від воєнних дій.

За результатами безвиїзної перевірки підготовлено звіт з рекомендаціями, який направлено Тернопільській ОВА для врахування в роботі.