07/03/2023 17:29

Моніторинг стану додержання прав та врахування потреб різних груп жінок і чоловіків, особливо із вразливих категорій, в умовах воєнного стану Моршинською ТГ на Львівщині

Під час моніторингового візиту до Львівської області заступниця директора Департамету – начальник відділу додержання рівних прав та запобігання дискримінації Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Курталієва Ельвіна спільно з представницями ООН Жінки Нургуль Асилбєковою та Флорою Макулою відвідали Моршинську територіальну громаду з метою перевірки стану додержання місцевою владою прав та врахування потреб різних груп жінок і чоловіків в умовах воєнного стану.

Моршинська територіальна громада з 24.02.2022 почала приймати осіб, які вимушено покинули свої домівки внаслідок початку повномасштабного вторгнення РФ на територію України. На день проведення моніторингу у Моршинській ТГ проживало 4537 внутрішньо переміщених осіб, з яких 3299 сімей, 1254 дітей різного віку. Серед внутрішньо переміщених осіб є 931 людина похилого віку та 224 осіб з інвалідністю.

На території територіальної громади діють 9 колективних центрів. Внутрішньо переміщені особи розміщаються в корпусах ДП «Санаторій Моршинкурорт», ТОВ Санаторій «Київ плюс», а також ДО Санаторій «Моршинприкордонник». Особи з інвалідністю розміщаються на першому поверсі корпусів Центру реабілітації ветеранів ОУН-УПА «Говерла». Адміністрацією закладів організовано харчування для мешканців, зокрема забезпечено можливість самостійного приготування та розігріву їжі.

Оцінка потреб внутрішньо переміщених осіб, зокрема осіб з інвалідністю  здійснюється місцевою владою разом із волонтерами шляхом анкетування. У разі потреби здійснюється адресний довіз гуманітарної допомоги. Крім того, внутрішньо переміщені особи залучені до гуманітарної діяльності та формування і оцінки потреб.

Гарним прикладом є співпраця Моршинської міської ради з громадськими організаціями людей з інвалідністю, а також сприяння та підтримка їх діяльності. Разом з тим, у документах та табличках із назвами використовується некоректна термінологія щодо осіб з інвалідністю.

Крім того, в ході моніторингового візиту було з’ясовано, що для жінок з інвалідністю є недоступними послуги репродуктивного здоров’я через відсутність у громаді необхідного обладнання.

Відвідали Моршинське міське товариство осіб з інвалідністю, де в рамках проєкту «Гендерно чутлива інклюзія осіб з інвалідністю при гуманітарному реагуванні в Україні», який здійснюється через спільний фонд ООН з Партнерства для захисту прав людей з інвалідністю та реалізується ГО «Асоціація демократичного розвитку» було відкрито комунікаційну кімнату «Вільний простір» та «Освітній ХАБ» при ній. Ініціатива включає в себе облаштування кімнати в приміщенні Моршинського міського товариства осіб з інвалідністю, в якому жінки з інвалідністю/жінки, які виховують дітей з інвалідністю зможуть не тільки обговорювати проблемні питання та комунікувати з владою, а й розвиватись, отримуючи знання з компʼютерної грамотності та інших напрямків за допомогою онлайн навчання.

Вживаються заходи для організації дозвілля дітей ВПО. Діти, зокрема діти з інвалідністю відвідують Моршинську школу мистецтв, міську бібліотеку. Організовано курси вивчення української мови для дітей та батьків. Проводяться концерти та інші розважальні заходи для дітей. Такі ініціативи є вкрай важливими, адже сприяють інтеграції дітей до середовища та налагодженню спілкування з однолітками. Це важливо також з огляду на те, що велика кількість внутрішньо переміщених дітей навчаються дистанційно, зокрема тому, що на території Моршинської ТГ функціонує лише одна школа.

Працевлаштовано 4 особи з числа ВПО із 7 осіб, які звернулися. За інформацією міської ради під час воєнного стану на території Моршинської ТГ випадків насильства за ознакою статі зафіксовано не було. Інформація щодо можливості отримання допомоги особам, які постраждали від насильства за ознакою статі (в т.ч. сексуального насильства), розміщена на офіційній сторінці Моршинської міської ради, підлягає оновленню та редагуванню.

За результатами моніторингового візиту буде підготовлено звіт із рекомендаціями для врахування представниками місцевого самоврядування.