31/08/2023 14:16

Моніторинг Південної міської ради Харківської області на додержання прав дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах

З метою здійснення моніторингу додержання прав дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у складі головних спеціалістів Відділу сприяння роботі регіональних представництв Руфата Омарова та Андрія Бохвалова здійснили дистанційний моніторинг служби у справах дітей Південної міської ради Харківської області (далі – Служба).

У Службі на обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, перебуває 24 дитини із 7 сімей. Протягом 2022 – 2023 року з обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, було знято 18 осіб. Випадків, коли дитини перебуває в складних життєвих обставинах виключно у зв’язку із булінгом (цькуванням), за 2022 та 2023 роки на території громади не було. В територіальній громаді створений та функціонує Центр надання соціальних послуг Південної міської ради. В Службі забезпечено функціонування Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Діти» (далі – ЄІАС). Служба є користувачами ЄІАС «Діти» та працює з базою даних.

Під час моніторингу було виявлено порушення прав та інтересів дітей, сім’ї, молоді:

Штатним розписом Південної міської ради в Службі передбачено 3 посадові особи. Наразі в Службі працюють 3 посадові особи -  начальник Служби, головний спеціаліст та спеціаліст І категорії Служби. Однак у громаді проживають близько 3500 дітей, тому затверджений штат посадових осіб Служби не відповідає вимогам статті 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей». У ній передбачено, що штатна чисельність працівників районних, міських, районних у містах служб у справах дітей установлюється з розрахунку один працівник служби не більше ніж на одну тисячу дітей, які проживають у районі, та не більше ніж на дві тисячі дітей, які проживають у місті, районі в місті.

Після вибіркового перегляду особових справ дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, встановлено, що немає «актів проведення оцінки рівня безпеки дитини», «актів оцінки потреб сім’ї/особи».

Порушено права дітей на належний захист з боку держави та отримання відповідних соціальних послуг, у зв’язку з відсутністю координації щодо виконання індивідуального плану соціального захисту дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах (статті 3, 4 Конвенції ООН про права дитини).

З метою усунення порушень прав дитини скерований акт реагування до Південної міської ради та до Служби.