08/07/2022 16:46

Моніторинг додержання соціальних прав громадян Державним центром зайнятості

З метою здійснення парламентського контролю за додержанням конституційних прав застрахованих осіб під час реєстрації, перереєстрації безробітних та призначенні виплати допомоги по безробіттю в умовах воєнного стану відділом права на працю Департаменту моніторингу соціальних прав здійснено безвиїзний моніторинг до Державного центру зайнятості.

Під час моніторингу досліджувалися питання:

додержання прав громадян при зверненні до Державної служби зайнятості у період дії воєнного стану;

додержання прав громадян під час реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу у разі, якщо особа перебуває на території бойових дій або на тимчасово окупованій території;

додержання прав громадян при наданні статусу безробітного особам, які перебувають на тимчасово окупованій території або на території, на якій ведуться бойові дії, в яких не припинені трудові відносини з роботодавцем.

Водночас існують невирішені питання, що потребують прийняття управлінських рішень.

Моніторингом встановлено, що при наданні статусу безробітного та призначені допомоги по безробіттю важливою є інформація про страховий стаж, розмір заробітної плати, посаду тощо. Отримання вказаної інформації здійснюється через інформаційний обмін між Пенсійним фондом України та Державною службою зайнятості. За інформацією Державної служби зайнятості, при встановленні статусу безробітного для таких категорій як фізичні особи-підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерських/особистих селянських господарств та патронатних вихователів, батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу, прийомних батьків необхідно додатково цим заявникам надавати документи від органів Пенсійного фонду України про підтвердження страхового стажу.

Також при здійсненні інформаційного обміну, мають місце факти, коли не надходить інформація про трудові відносини застрахованих осіб із зазначенням професійної назви роботи, посади, коду класифікатора професій, що призводить до порушення прав громадян.

Відсутній механізм припинення трудових відносин з особами, які перебувають на територіях, на яких ведуться бойові дії, у яких не розірвані трудові договори з роботодавцем. Державним центром зайнятості не проводиться моніторинг щодо таких осіб.

Моніторингом встановлено, що відповідно до частини першої статті 45 Закону України «Про зайнятість населення» під час дії воєнного стану реєстрація безробітного припиняється у разі перебування його за кордоном понад 30 календарних днів. Разом з тим, відсутній автоматизований обмін інформацією з Державною прикордонною службою України по безробітних, що понад 30 календарних днів перебувають за кордоном. Неотримання вчасно такої інформації призводить до переплати допомоги по безробіттю.

За результатами моніторингу будуть надані рекомендації Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини відповідним суб’єктам для подальшого реагування.