01/08/2022 17:49

Моніторинг додержання прав внутрішньо переміщених дітей, евакуйованих до територіальних громад Івано-Франківської області

У межах реалізації проєкту «Сприяння процесу дотримання прав внутрішньо переміщених дітей шляхом посилення спроможності регіональних офісів Омбудсмена» співробітниками регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Івано-Франківській області та експертами ВГО «Право на сім’ю» здійснено позапланові моніторингові візити до закладів різних типів і територіальних громад Івано-Франківської області, куди прибули як організовані групи дітей із закладів інституційного догляду, так і діти з батьками, родичами, іншими дорослими, прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, сім’ї опікунів/піклувальників, евакуйовані, через військову агресію РФ проти України та враховуючи загрозу життю і здоров’ю дітей.

Моніторингом охоплено 8 територіальних громад Івано-Франківської області, які приймали ВПО (Городенківська, Долинська, Надвірнянська, Переріслянська, Снятинська, Тисменицька, Тлумацька та Яремчанська).

У всіх відвіданих територіальних громадах (далі ‒ ТГ, громада) діють відповідні центри (штаби тощо), які займаються організацією прийому і розміщенням переміщених/евакуйованих сімей з дітьми. Забезпечується реєстрація переміщених осіб, переважно у центрах надання адміністративних послуг, де розміщена необхідна інформація про порядок реєстрації, отримання гуманітарної допомоги, оформлення соціальних виплат тощо.

За оперативними даними, до вказаних громад за період з 24.02.2022 по день проведення моніторингу було переміщено 7886 дітей, з них 34 дитини-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування.

Для евакуйованих сімей з дітьми або громадян, які мають обмежені фінансові можливості, організоване безоплатне поселення як у запропонованих громадянами помешканнях, так і в закладах комунальної форми власності. Місцевою владою за підтримки благодійників для таких категорій осіб організоване безоплатне харчування або видача продуктових наборів для самостійного приготування їжі. В жодній із ТГ проблем із доступом до питної води не виявлено.

Забезпечується медичне обслуговування переміщених сімей з дітьми у місцевих закладах охорони здоров’я. За місцями компактного проживання внутрішньо переміщених осіб закріплювались сімейні лікарі.

Проблем із доступом переміщених дітей до освітніх послуг також не зафіксовано. Переважна частка дітей продовжувала навчання в дистанційній формі за попереднім місцем проживання. За бажанням батьків діти були зараховані й в місцеві заклади освіти.

Силами громад спільно з волонтерами забезпечувалось дозвілля дітей.

У більшості громад активно використовується ресурс психологів місцевих закладів освіти для надання психологічної підтримки й допомоги дітям.

Проте під час моніторингу встановлено, що не скрізь посадові особи, уповноважені вирішувати питання захисту прав дитини, діяли відповідно до встановленого порядку. Так, деякими місцевими службами у справах дітей не здійснювався в повному обсязі облік дітей, які під час дії на території України воєнного стану залишилися без батьківського піклування (Долинська, Тисменицька, Тлумацька, Яремчанська ТГ), та дітей, які зараховані до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування на цілодобове підпорядкування (Долинська, Тлумацька ТГ).

Варто зазначити, що вчасне вирішення законного представництва дитини є запобіжником до порушення її прав, захисту життя і здоров’я, а також можливості отримати належну фінансову допомогу.

Рекомендації щодо усунення виявлених недоліків, що призводять до порушення прав дитини, надавалися моніторами безпосередньо під час моніторингового візиту. Крім цього, з метою оперативного реагування на виявлені порушення прав переміщених дітей з керівництвом служби у справах дітей Івано-Франківської облдержадміністрації проведено низку робочих зустрічей.

За результатами моніторингу готується узагальнений звіт про стан додержання прав внутрішньо переміщених дітей у західному регіоні з відповідними висновками та рекомендаціями.