30/12/2022 15:26

Моніторинг забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків Сумською ОДА/ОВА

Департамент моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів здійснив безвиїзний моніторинг Сумської обласної державної адміністрації/ Сумської обласної військової адміністрації (далі – Сумська ОВА) щодо додержання прав і свобод та забезпечення потреб різних груп жінок і чоловіків, особливо із числа вразливих категорій, в умовах воєнного стану в Україні.

За результатами моніторингу встановлено, що в Сумській області створено Головний Гуманітарний штаб у Сумській області, завданням якого є забезпечення координації діяльності гуманітарних штабів, що діють на території Сумської області, місцевих органів виконавчої влади (місцевих військових адміністрацій), правоохоронних органів, установ та організацій різних форм власності під час отримання та розподілу гуманітарної допомоги, а також залучення до роботи Головного Гуманітарного штабу уповноважених представників обласних багатопрофільних та інфекційних і онкологічних однопрофільних лікарняних закладів.

Завданням гуманітарних штабів, що діють на території Сумської області, є забезпечення координації діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування, громадських та інших організацій під час отримання та розподілу гуманітарної допомоги, а також залучення до роботи гуманітарних штабів уповноважених представників лікарняних закладів.

Головний Гуманітарний штаб та гуманітарні штаби забезпечують утворення обласного стратегічного запасу гуманітарної допомоги Сумської області (далі – стратегічний запас).

Стратегічний запас є гуманітарною допомогою, розподіленою для зберігання на складських приміщеннях районів та Сумської міської ради із розрахунку гарантованого забезпечення потреб населення, що перебуває на відповідній території, протягом 30 діб у випадку тимчасової фізичної неможливості доставки необхідних продуктів, товарів, медикаментів для продажу та у вигляді гуманітарної допомоги на зазначену територію.

Сумською ОВА зазначено, що гуманітарними штабами здійснюється оцінка та аналіз базових потреб жінок і чоловіків, особливо із числа вразливих груп, які постраждали від війни та потребують допомоги, у тому числі у партнерстві з ГО «Ліга сучасних жінок».

За інформацією Сумської ОВА в гуманітарному штабі є можливість здійснювати адресний довіз допомоги до місць проживання/перебування вразливих груп жінок і чоловіків. Пріоритетність надання гуманітарної допомоги визначається залежно від вразливості отримувачів гуманітарної допомоги.

Однак під час складання списків продовольчих наборів/продовольчих товарів для подальшого їх розподілу обговорення/консультації із вразливими групами жінок і чоловіків (наприклад, з жінками і чоловіками з інвалідністю; похилого віку; із числа багатодітних та/або малозабезпечених сімей; із числа внутрішньо переміщених осіб; з матерями-годувальницями тощо) не здійснюється.

Разом із тим, здійснюється моніторинг процесу розподілу продуктових наборів/продуктових товарів серед жінок і чоловіків, які постраждали від війни.

Випадків дискримінаційного ставлення за будь-якою ознакою, передбаченою у Законі України «Про засади запобігання і протидії дискримінації в Україні», не було виявлено.

Жінки та чоловіки, які перемістилися із територій, де ведуться бойові дії або які перебувають у тимчасовій окупації, до розроблення регіональних/місцевих програм, заходів, спрямованих на їх захист та підтримку у приймаючих громадах, не залучаються.

У Сумській області створено 10 пунктів тимчасового проживання/перебування для жінок і чоловіків, які постраждали від війни, на базі приміщень та гуртожитків навчальних закладів, приміщень комунальної власності територіальних громад, у тому числі медичних закладів. Однак вказані пункти тимчасового перебування (проживання) архітектурно недоступні для жінок і чоловіків з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

Навчання для хлопців і дівчат шкільного віку в Сумській області організовано у дистанційному та змішаному форматах.

Із інформації Сумською ОВА вбачається, що оцінка потреб у питаннях організації та надання освітніх послуг для хлопців і дівчат, зокрема шкільного віку із числа внутрішньо переміщених осіб, не здійснюється.

Разом з тим, Сумська ОВА використовує потенціал педагогів, жінок і чоловіків, із числа внутрішньо переміщених осіб для надання освітніх послуг.

Наразі в Сумській області 92 суб’єктам господарювання, що постраждали від війни, виплачена грошова допомога на загальну суму 6,9 мільйона гривень за рахунок коштів резервного фонду обласного бюджету.

Крім того, діє зокрема Програма економічного і соціального розвитку на 2022 рік та розроблено проєкт Програми економічного і соціального розвитку Cумської області на 2023 рік, яка, серед іншого, включатиме заходи, спрямовані на розвиток підприємництва, а саме передбачає створення в регіоні умов для відновлення діяльності малого та середнього бізнесу, зменшення економічних наслідків для підприємництва від воєнних дій на території області.

Найзатребуванішими видами соціальних послуг в умовах воєнного стану серед жінок та чоловіків, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують соціальних послуг, стали:

-психологічна допомога; гуманітарна допомога; денний догляд;

-підтримане проживання;

-кризове втручання; фізичний супровід людей з інвалідністю;

-консультування; соціальний супровід;

-представництво інтересів; соціальна профілактика.

Разом із тим, відбулося зменшення фінансування регіональних/місцевих програми з питань соціального захисту, закладів соціального захисту задля спрямування коштів на заходи загальної мобілізації та з метою відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності.

За інформацією, розміщеною на офіційному веб-сайті Сумської ОВА, станом на 25.11.2022 структурні підрозділи з питань соціального захисту населення сільських, селищних, міських рад отримали 1 780 звернень/повідомлень, стосовно насильства (щодо жінок – 1 518, чоловіків – 226, дітей – 36).

Також на Сумщині функціонують 33 мобільних бригади соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, та 3 консультативні служби соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, у Роменській, Шосткинській міських та Зноб-Новгородській селищній територіальних громадах.

Крім того, за інформацією правоохоронних органів України, Сумщина – одна з областей, де зафіксували найбільше випадків сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, з боку окупантів.

Інформація (кількісна та якісна) про потреби, можливості та/або запити від осіб, які постраждали від війни (наприклад, жінок і чоловіків літнього віку, одиноких матерів/батьків, жінок і чоловіків з інвалідністю, жінок і чоловіків із числа національних (етнічних) меншин тощо), розподілена за статтю та віком, в Сумській ОВА відсутня.

За результатами безвиїзної перевірки підготовлено звіт із рекомендаціями, який направлено для врахування в роботі Сумської ОВА.