15/12/2022 13:54

Моніторинг додержання прав різних груп жінок і чоловіків, особливо із вразливих категорій, в умовах воєнного стану Герцаївською територіальною громадою Чернівецької області

Під час моніторингового візиту до Чернівецької області працівниці Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Ольга Момот та Яна Нестеревич спільно з представницями ООН Жінки Нургуль Асилбєковою та Мирославою Бабак відвідали Герцаївську територіальну громаду з метою перевірки стану додержання місцевою владою прав та врахування потреб різних груп жінок і чоловіків в умовах воєнного стану.

Герцаївська територіальна громада (далі – Герцаївська ТГ) з 26.02.2022 почала приймати осіб, які вимушено покинули свої домівки внаслідок повномасштабного вторгнення РФ на територію України.

На день проведення моніторингу у Герцаївській ТГ проживало 309 внутрішньо переміщених осіб, з яких 108 жінок, 34 чоловіка та 167 дітей різного віку. Серед внутрішньо переміщених осіб є 35 людей похилого віку та 26 осіб з інвалідністю.

Крім того, на території Герцаївської ТГ зараз проживає 81 вихованець та вихованка КНП «Краматорський будинок дитини «Антошка», серед яких 14 дітей з інвалідністю у віці до 6 років.

За компенсацією витрат за тимчасове розміщення ВПО звернулося 5 сімей (щодо розміщення 19 осіб). Решта осіб проживають у приватному секторі, а також у місцях тимчасового проживання/перебування для ВПО, які розміщені у Герцаївській міській лікарні (15 осіб) та Герцаївському ліцеї № 1 (9 осіб).

Обмежень щодо терміну перебування у місцях тимчасового проживання немає.

Під час відвідування гуртожитку Герцаївського ліцею № 1, де проживають внутрішньо переміщені особи (3 жінок та 6 дітей), було перевірено доступність та комфорт умов проживання. Зокрема встановлено, що приміщення є архітектурно недоступним для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення.

Адміністрацією закладу організовано харчування для мешканців гуртожитку за графіком.

Водночас було з’ясовано, що у мешканців закладу є потреба у забезпеченні можливості самостійного приготування чи принаймні розігріву їжі (особливо враховуючи, що серед ВПО є 6 дітей, у тому числі маленьких), однак вони не хочуть турбувати своїми потребами адміністрацію закладу.

З місцевою владою було обговорено зазначене питання та ще під час перебування моніторингової групи у м. Герца в гуртожитку було встановлено мікрохвильову піч. Крім того, було з’ясовано, що існує потреба в організації дозвілля для дітей.

Гарним прикладом стала ініціатива місцевої влади звільнити батьків-переселенців від сплати за відвідування дітей музичної школи.

Такі ініціативи є вкрай важливими, адже сприяють інтеграції дітей до середовища та налагодженню спілкування з однолітками. Це важливо також з огляду на те, що більшість внутрішньо переміщених дітей навчаються дистанційно, зокрема тому, що на території Герцаївської ТГ функціонує лише одна україномовна школа, у 12 закладах навчання здійснюється румунською.

До надання освітніх послуг залучено 1 педагога із числа внутрішньо переміщених осіб. У цілому працевлаштовано 7 осіб з числа ВПО, з них 3 чоловіка та 4 жінки (6 осіб у віці до 60 років та 1 особа у віці від 60 років).

Під час воєнного стану на території Герцаївської ТГ зафіксовано 10 випадків насильства за ознакою статі щодо:

1 чоловіка (психологічне насильство);

7 жінок (психологічне, фізичне насильство);

2 дітей (психологічне та економічне насильство).

Інформування населення щодо можливості отримання допомоги особам, які постраждали від насильства за ознакою статі (в т.ч. сексуального насильства), розміщено на офіційній сторінці Герцаївської міської ради, а також на стендах у старостинських округах громади.

За результатами моніторингового візиту буде підготовлено звіт із рекомендаціями для врахування представниками місцевого самоврядування.