12/08/2022 09:07

Моніторинг додержання прав різних груп жінок і чоловіків, особливо із вразливих категорій, Рівненською ОДА

Проведено безвиїзну перевірку додержання прав різних груп жінок і чоловіків, особливо із вразливих категорій, Рівненською обласною державною адміністрацією (далі – ОДА).

За результатами безвиїзної перевірки встановлено, що на Рівненщині діють:

-        Координаційний центр Міжнародної гуманітарної допомоги на Рівненщині;

-        Волонтерський штаб у Рівненському драмтеатрі;

-        Волонтерський штаб у КЗ «Будинок ветеранів»;

-        Волонтерський рух під егідою Президента України «Україна - для героїв», де збирають допомогу постраждалим (на базі Рівненської центральної лікарні).

У відкритому доступі відсутня інформація про те, чи здійснюється Координаційним центром або волонтерськими штабами оцінка та аналіз базових потреб жінок і чоловіків, особливо із числа вразливих груп, які постраждали від збройної агресії рф проти України та потребують допомоги.

Залучення жіночих правозахисних організацій до консультацій під час розроблення регіональних програм та заходів, спрямованих на захист та підтримку вразливих груп жінок і чоловіків в умовах воєнного стану, не здійснюється.

Під час складання списків продовольчих наборів для розподілу не здійснюються консультації із вразливими групами жінок і чоловіків про те, які продовольчі товари або продукти необхідно включити до списку.

Першочергово гуманітарною допомогою та продовольчими наборами забезпечуються жінки і чоловіки з інвалідністю та з числа маломобільних груп. При цьому здійснюється перевірка якості та термінів придатності продовольчих товарів і продуктів, які надаються як допомога.

У Рівненській області організовано безкоштовне розміщення внутрішньо переміщених жінок і чоловіків у гуртожитках, готелях, закладах оздоровлення та відпочинку, базах відпочинку, санаторно-курортних закладах, закладах фізичної культури та спорту, лікарнях, садочках. Станом на липень 2022 року підготовлено 374 об’єкти.

Крім того, на території Рівненської області функціонує 7 будинків-інтернатів, пансіонатів, з яких: 1 будинок-інтернат для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю (Дубенський), 4 психоневрологічні інтернати (Мирогощанський, Острозький, Рівненський та Урвенський), 2 геріатричні пансіонати (Тучинський та Здолбунівський), а також Рівненський обласний центр з надання соціальних послуг, Рівненський обласний центр комплексної реабілітації та Рівненський центр соціально-психологічної допомоги.

Станом на липень 2022 року, у вище зазначених закладах зараховано на цілодобове перебування 594 внутрішньо переміщені особи з Київської, Донецької та Луганської областей.

За інформацією Рівненської ОДА, у вказаних вище закладах для внутрішньо переміщених осіб створено належні та комфортні умови для проживання, зокрема наявні індивідуальні спальні місця, обладнано санітарно-гігієнічні приміщення, кухні для самостійного приготування та споживання їжі, безкоштовна питна вода та продукти харчування тощо. Додатково для жінок і чоловіків пропонуються безоплатні послуги з приготування їжі; з надання посуду для приготування їжі; з прання та прасування одягу, а також організація дозвілля для хлопців та дівчат як дошкільного, так і шкільного віку.

Відповідно до наказу очільника Рівненської обласної військової адміністрації від 10 березня 2022 року № 15 з 14 березня 2022 року 552 заклади загальної середньої освіти здійснювали освітній процес за дистанційною формою навчання.

До навчання у закладах загальної середньої освіти Рівненської області незалежно від обраного формату можуть долучатися учні із числа внутрішньо переміщених осіб, які мають право відвідувати заклади загальної середньої освіти за місцем тимчасового перебування. Зарахування учнів із числа внутрішньо переміщених осіб до закладів загальної середньої освіти здійснюється лише за заявою одного із батьків (або осіб, які їх замінюють).

За інформацією Рівненської ОДА, кожна дитина, яка вимушена була залишити дім та евакуювалася у Рівненську область або вибула за межі області, здобувала загальну середню освіту за дистанційною, сімейною, екстернатною формами навчання, яка є найбільш безпечними для неї. Упродовж дії воєнного стану у 552 закладах загальної середньої освіти навчалося 169 940 школярів, з них 2 814 дітей із числа внутрішньо переміщених осіб. За межі області вибуло понад 24 000 учнів (за кордон – 20 967 та 3 964 – до інших областей України). Однак навчання вони продовжували у своїх школах.

До дистанційного навчання долучилося 42 дитини з особливими освітніми потребами із числа внутрішньо переміщених осіб (3 – інклюзивне навчання у закладах загальної середньої освіти, 5 – педагогічний патронаж, 26 – корекційні заняття у Рівненському інклюзивно-ресурсному центрі, 8 – дистанційні заняття з педагогами закладів освіти за основним місцем навчання).

За період воєнного стану в секторі освіти працевлаштовано 1 жінку з числа ВПО (вчителя хімії).

Упродовж січня-червня 2022 року для внутрішньо переміщених осіб Рівненською обласною службою зайнятості реалізовано профорієнтаційний проект «RIVNE. RELOCATION OF WORK». За сприяння служби зайнятості працевлаштовано 325 осіб з числа переселенців.

За даними Рівненської ОДА, станом на липень 2022 року соціальні послуги надано 6 823 особам з числа внутрішньо переміщених осіб.

В умовах воєнного стану найзатребуванішими серед жінок та чоловіків, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують соціальної допомоги, виявилися послуги соціальної адаптації, кризового втручання, консультування, представництва інтересів та натуральна допомога.

231 жінці та 383 чоловікам з числа осіб з інвалідністю надано соціальні послуги екстрено (кризово).

Під час інформування різних груп жінок і чоловіків про порядок та умови надання медичних, освітніх, адміністративних та соціальних послуг у Рівненській області, можливостей отримання грошової допомоги, ліків, продуктів харчування тощо забезпечується інклюзивний підхід, зокрема використовується жестова мова, повідомлення подаються у спрощеному форматі, використовуються фотоілюстрації.

У період дії воєнного стану змінився демографічний профіль населення Рівненської області. На постійне місце проживання у Рівненській області залишилося понад 50 тисяч внутрішньо переміщених осіб, з них 11 851 чоловіків, 23 276 жінок та 15 036 дітей.

За результатами безвиїзної перевірки підготовлено звіт із рекомендаціями, який направлено для врахування в роботі Рівненської ОДА.