29/12/2022 17:44

Моніторинг додержання прав різних груп жінок і чоловіків, особливо із числа вразливих категорій, Вінницькою обласною військовою адміністрацією

Департамент моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів здійснив безвиїзний моніторинг Вінницькою обласною військовою адміністрацією (далі – Вінницька ОВА) щодо дотримання прав і свобод та забезпечення потреб різних груп жінок і чоловіків, особливо із числа вразливих категорій, в умовах воєнного стану в Україні.

В ході моніторингу вивчались питання додержання прав i свобод різних груп жінок і чоловіків, зокрема в умовах воєнного стану, відповідно до Конвенції ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок, Загальної рекомендації Комітету з ліквідації дискримінації щодо жінок № 30, Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека».

Зокрема, за результатами моніторингу встановлено, що в Вінницькій області для забезпечення оперативної координації заходів з вирішення проблемних питань у гуманітарній та соціальній сферах: створено штаби у кожній громаді або визначено місце розподілу та видачі гуманітарної допомоги для внутрішньо переміщених осіб. Відповідальною установою за прийом та розподіл, передачу до місцевих гуманітарних штабів у 63 територіальних громадах області є КУ «Обласний комплексний центр надання соціальних послуг»;

оцінка і аналіз базових потреб жінок і чоловіків, особливо із числа вразливих груп, які постраждали від війни та потребують допомоги з урахуванням критеріїв пріоритетності, розподілена за ознаками статі, віку, інвалідності, стану здоров’я, соціального статусу тощо здійснюється шляхом опитування, зокрема під час реєстрації внутрішньо перемішених осіб;

функціонує гаряча лінія, зокрема для звернень внутрішньо переміщених осіб щодо отримання гуманітарної допомоги.

Вінницькою ОВА у тісній співпраці з ГО «Спільна справа» та Вінницькою обласною правозахисною організацією «Джерело надії» напрацьована та затверджена Цільова програма соціального захисту населення Вінницької області на 2022 – 2026 роки, затверджена рішенням 15 сесії обласної Ради 8 скликання від 24 грудня 2021 року № 300. Також під час розроблення даної програми здійснювались консультації з особами, які перемістились із територій, де ведуться бойові дії або які перебувають у тимчасовій окупації, в частині сприяння соціальній адаптації вказаної категорії.

Спільно із громадською організацією «Вінницьке обласне товариство психологів та психотерапевтів» організовано та проведено «Курс із освоєння навичок психологічної самодопомоги» для дружин та вдів військовослужбовців, а також їхніх дітей.

З метою залучення до консультацій жінки і чоловіки, які перемістилися із територій, де ведуться бойові дії або які перебувають у тимчасовій окупації, до розроблення регіональних/місцевих програм, заходів, спрямованих на їх захист наказом обласної військової адміністрації від 30 вересня 2022 року №1993 створено обласну міжвідомчу раду з питань сім’ї, соціальної підтримки сімей Захисників та Захисниць, інтеграції внутрішньо переміщених сімей (осіб), гендерної рівності, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми.

Також здійснюється постійний діалог з міжнародними та місцевими громадськими організаціями: Агентство ООН у справах біженців (УВКБ ООН), Міжнародна організація з міграції (МОМ), Всесвітня продовольча програма (ВПП), Міжнародний комітет порятунку (IRC), міжнародна медична гуманітарна організація «Лікарі без кордонів», гуманітарна організація INTERSOS, Міжнародний комітет Червоного Хреста, французька гуманітарна організація «Тріангль Женерасьон Юманітер» (Triangle Génération Humanitaire Ukraine), Acted, Благодійний фонд «Право на захист», Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), організація «People in need».

Загалом в області допомогу та підтримку внутрішньо переміщеним особам надають 355 організацій, як міжнародних так і місцевих. Пункти тимчасового перебування для жінок і чоловіків, постраждалих від війни, в тому числі з дітьми, організовано на базі окремих закладів освіти, охорони здоров’я, особи з інвалідністю розміщались у спеціалізованих закладах області (геріатричні, психоневрологічні, дитячі).

Наразі внутрішньо переміщені особи постійно проживають/перебувають:

374 осіб – у 17 закладах дошкільної освіти;

255 – у 6 закладах загальної середньої освіти;

1 169 осіб із числа внутрішньо переміщених – у 14 закладах професійнотехнічної освіти;

119 осіб – у 5 закладах фахової передвищої освіти;

610 осіб – у 3 закладах вищої освіти;

277 осіб – у 6 закладах охорони здоров’я;

317 осіб з інвалідністю та осіб похилого віку – в закладах системи соціального захисту населення.

Крім того з 24 лютого 2022 Вінницька область прийняла як транзитне переміщення понад 600 тисяч осіб, з них 391 особа з інвалідністю. Для ефективної роботи з приймання, розміщення та надання допомоги внутрішньо переміщеним особам у територіальних громадах області були створені пункти зустрічі, визначено координаторів та відповідальних осіб, які працювали/знаходились на зв’язку цілодобово.

Також було створено цілодобову гарячу лінію для надання консультацій внутрішньо переміщеним особам.

Для внутрішньо переміщених осіб у пунктах тимчасового перебування створено належні та комфортні умови для проживання, зокрема наявні індивідуальні спальні місця; обладнані санітарно-гігієнічні приміщення та душові кімнати; кухні для самостійного приготування та споживання їжі; безкоштовна питна вода та продукти харчування, медикаменти першої необхідності.

Заклади, де проживають/перебувають особи з інвалідністю є архітектурно доступними, як на вході до будівлі так і всередині, санітарно-гігієнічні приміщення відповідають вимогам доступності.

Можливості дівчат, хлопців, зокрема із числа вразливих груп, у доступі до освітніх послуг в умовах воєнного стану не зазнали суттєвих змін.

Для надання освітніх послуг також залучається потенціал педагогів – жінок і чоловіків із числа внутрішньо переміщених осіб – 115 педагогів.

В умовах воєнного стану для жінок, чоловіків, які перебувають у складних життєвих обставинах та для осіб із числа внутрішньо переміщених надаються послуги соціального супроводу, соціальна профілактика, консультування, інформування.

Екстрено (кризово) соціальні послуги надані 391 сім’ям з дітьми, 112 жінкам, 55 чоловікам.

У березні – листопаді 2022 року на обліку в обласній служби зайнятості перебувало близько 3 238 осіб із числа внутрішньо переміщених. Всього працевлаштовані 850 осіб із числа внутрішньо переміщених (26%) від загальної кількості зареєстрованих безробітних цієї категорії.

Спеціалістами центру зайнятості надавались профорієнтаційні, консультаційні, інформаційні послуги, зареєстровані безробітні особи залучались також до різноманітних тематичних заходів, профінформаційних семінарів/вебінарів. До заходів залучались представники Головного управління Держпраці у Вінницькій області, ГО «Платформа соціального розвитку «SetUp».

Також для підвищення рівня конкурентоспроможності безробітних на ринку праці, провадження підприємницької діяльності обласною службою зайнятості проведено професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації 20 зареєстрованих безробітних з числа внутрішньо переміщених осіб. Для підтримка малого та середнього бізнесу на території області діє Регіональна програма розвитку малого і середнього підприємництва на 2021 – 2027 роки, затверджена рішенням 45 сесії обласної Ради 7 скликання від 24 вересня 2020 року № 978, якою зокрема передбачено надання з обласного бюджету фінансової підтримки через конкурс бізнес-планів підприємців-початківців (стартапів), в тому числі для започаткування власної справи.

Також з метою фінансової підтримки підприємництва у м. Вінниця за рахунок місцевого бюджету здійснюється: часткова компенсація відсотків за залученими кредитами; роботодавцям за новостворені робочі міста частково компенсують витрати на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Крім того, зазначено, що у Ладижинській міській громаді надається безповоротна фінансова допомога суб’єктам малого підприємництва цієї громади (рішення від 30.08.2022 № 264).

Медична допомога організована та надається відповідно до вимог законодавства за галузевими стандартами та протоколами МОЗ.

У закладах охорони здоров’я працюють 109 медичних працівників з числа внутрішньо переміщених осіб.

Внутрішньо переміщені особи не обмежені в отриманні медичних послуг: 37 644 внутрішньо переміщених осіб отримали таки послуги, із них:

633 – людей з інвалідністю,

2862 – особи з захворюваннями серцево-судинної системи,

696 – особи з цукровим діабетом,

312 – особи з захворюваннями щитоподібної залози,

4 348 – осіб з іншими хронічними захворюваннями,

687 – дітей до року,

105 – дітей з інвалідністю.

Забезпечується проведення вакцинації населення проти COVID-19 та не керованих інфекцій за національним календарем щеплень згідно з потребою. На момент здійснення моніторингу вакциновано 13 103 особи з числа внутрішньо переміщених:

проти COVID-19 – 4 301 (1 доза – 579, 2 доза – 760, бустерна доза – 3 793) осіб;

відповідно до національного календаря щеплень – 8 807 осіб.

За період з 01.01.- 01.10.2022 у області фіксувались повідомлення щодо фактів насильства за ознакою статі стосовно 125 жінок, 18 чоловіків), зокрема:

138 випадків психологічного;

7 – фізичного;

3 – економічного насильства.

Крім того 22 постраждалі особи від сексуального насильства, з них 7 жінки, 6

неповнолітніх, 9 малолітніх дитини.

В області функціонує 6 мобільних бригад соціально-психологічної допомоги, які фінансуються за рахунок коштів місцевих бюджетів. Працює цілодобова гаряча лінія психологічної допомоги, де надаються психологічні та психо-соціальні консультації.

За результатами безвиїзної перевірки підготовлено звіт із рекомендаціями, який направлено для врахування в роботі Вінницької ОВА.