26/12/2022 14:08

Моніторинг додержання прав різних груп жінок і чоловіків, особливо із числа вразливих категорій, в умовах воєнного стану Черкаською ОДА/ОВА

Департамент моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів здійснив безвиїзний моніторинг Черкаської обласної державної адміністрації/Черкаської обласної військової адміністрації (далі – Черкаська ОВА) щодо дотримання прав і свобод та забезпечення потреб різних груп жінок і чоловіків, особливо із числа вразливих категорій, в умовах воєнного стану в Україні.

Під час моніторингу вивчались питання додержання прав i свобод різних груп жінок і чоловіків, зокрема в умовах воєнного стану, відповідно до Конвенції ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок, Загальної рекомендації Комітету з ліквідації дискримінації щодо жінок № 30, Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека».

За результатами моніторингу встановлено, що в Черкаській області для забезпечення оперативної координації заходів з вирішення проблемних питань у гуманітарній та соціальній сферах діють гуманітарні штаби.

Оцінка базових потреб внутрішньо переміщених осіб, які постраждали від вторгнення РФ в Україну, у гуманітарній допомозі та надання їм соціальних послуг здійснюється у партнерстві з жіночими громадськими організаціями, зокрема із ГО «Уманський міський центр роботи з жінками «Софія», ГО «Джерело надії», соціальний ХАБ м. Умань «Авдіївка. Вільні люди. Так було, так буде», Вільний простір «Хата –Хаб» м. Чигирин з урахуванням критеріїв пріоритетності.

Для розміщення внутрішньо переміщених жінок і чоловіків організовано пункти тимчасового перебування/проживання на базі окремих закладів освіти та територіального центру надання соціальних послуг м. Черкаси. При Черкаському міському центрі соціальних служб створено спеціалізовано службу надання притулку особам /сім’ям, які опинились у складних життєвих обставинах. Термін перебування у таких пунктах установлюється відповідно до потреб. Також є пункти транзитного перебування.

Для зручності пошуку соціальних закладів із гарячим харчуванням, закладів, де є додаткові місця для тимчасового/транзитного перебування внутрішньо переміщених осіб Черкаською ОВА створено відповідний Реєстр будівель.

Для внутрішньо переміщених осіб у пунктах тимчасового перебування створено належні та комфортні умови для проживання, зокрема наявні: індивідуальні спальні місця; обладнані санітарно-гігієнічні приміщення та душові кімнати; кухні для самостійного приготування та споживання їжі; безкоштовна питна вода та продукти харчування, дитячі кімнати/майданчики, пеленальні столики або комоди для малюків.

Пункти тимчасового перебування/проживання є архітектурно доступними за рахунок облаштування пандусами, чи підйомниками, санітарно-гігієнічні приміщення у таких будівлях, за інформацією Черкаської ОВА, також відповідають вимогам доступності.

Для надання освітніх послуг залучено потенціал педагогів із числа внутрішньо переміщених осіб, серед них 72 жінки-педагогині та 17 чоловіків.

За 9 місяців повномасштабного вторгнення РФ в Україну службою зайнятості в Черкаській області працевлаштовано 8 093 особи (22% від загальної кількості осіб, які звернулись до служби (36 585):

- 3 641 жінка (45 % від загальної кількості осіб, які отримали роботу (8 093);

- 359 осіб із числа внутрішньо переміщених (14% від усіх внутрішньо переміщених осіб, які звернулися до служби зайнятості (2 566).

Проведено серію тренінгів «Особистий розвиток та кар’єрне зростання жінок в сучасних умовах» за участю фонду UNFPA у м. Черкаси для 39 жінок із вразливих груп населення.

Найактуальнішим для жінок та чоловіків, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують соціальної допомоги, виявилися послуги консультування, соціальний супровід, підтримане проживання, соціальна адаптація, кризове втручання та натуральна допомога.

У рамках урядової програми «єРобота», відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738 «Деякі питання надання грантів бізнесу», Державна служба зайнятості в Черкаській області надає мікрогранти для започаткування або розвитку бізнесу/малого підприємництва, основною умовою отримання такого фінансування є створення нових робочих місць. На момент здійснення моніторингу отримання фінансування схвалено 50 претендентам із 343 поданих заяв. Варто зазначити, що відсоток жінок із числа осіб, які отримають фінансування, становить 48% (24 жінки).

Для інформування різних груп жінок і чоловіків про порядок та умови надання медичних, освітніх, адміністративних та соціальних послуг у Черкаській області, можливостей отримання грошової допомоги, ліків, продуктів харчування тощо, забезпечується інклюзивний підхід, зокрема використовується шрифт Брайля, жестова мова, повідомлення подаються у спрощеному форматі, використовуються фотоілюстрації.

Медична допомога організована та надається відповідно до вимог законодавства за галузевими стандартами та протоколами МОЗ.

На території області визначено пункти видачі медичних товарів, які розташовані у закладах охорони здоров’я області, що надають первинну медичну допомогу та, у разі призначення, здійснюють видачу пацієнтам необхідних лікарських засобів та медичних виробів.

За 9 місяців 2022 року в області зафіксовано 4 273 випадки насильства над жінками. 2 звернення стосувалися сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, за одним із яких відкрито кримінальне провадження, в іншому випадку надано вторинну правову допомогу. Також були зафіксовані заяви щодо насильства, не пов’язаного з конфліктом, щодо чоловіків – 375 випадків.

З метою інформування жінок і чоловіків, які пережили сексуальне насильство, поширюється інформація Благодійного фонду «Сильні» про надання допомоги людям, які пережили сексуальне насильство під час війни.

За результатами безвиїзної перевірки підготовлено звіт із рекомендаціями, який направлено для врахування в роботі Черкаської ОВА.