13/05/2022 09:49

Моніторинг додержання прав підопічних у Теребовлянському психоневрологічному будинку-інтернаті на Тернопільщині

У рамках реалізації національного превентивного механізму моніторинговою групою у складі регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Тернопільській області Володимира Воловника та громадського монітора Андрія Крижанівського здійснено моніторинг дотримання прав підопічних Теребовлянського психоневрологічного будинку-інтернату Тернопільської області в умовах воєнного стану.

Будинок-інтернат є закладом для соціального захисту, в якому постійно проживають особи з інтелектуальними та/або психічними порушеннями і потребують стороннього догляду та комплексу соціальних, медичних і реабілітаційних заходів. Його власником та засновником є Тернопільська обласна рада. У галузевому відношенні заклад підпорядкований департаменту соціального захисту населення  обласної державної адміністрації.

Майновий комплекс будинку-інтернату включає 2 корпуси: №1 - діючий та № 2 - який потребує капітального ремонту. У п’ятиповерховій будівлі корпусу №1 розміщені адміністративні приміщення, медичні кабінети, харчоблок, на 2 та 4 поверхах знаходяться кімнати для проживання підопічних, санвузли. Заклад має котельню, гаражі та майстерню, банно-пральний комплекс, володіє власним підсобним господарством.

На випадки повітряної тривоги у період воєнного стану для підопічних та персоналу закладу використовується протирадіаційне укриття у підвальному приміщенні з двома виходами, створено достатній запас продуктів, є план евакуації людей.

В інтернатній установі перебуває 148 підопічних (в основному жінки), з яких 142 особи з інвалідністю, 4 з них пересуваються у колісних кріслах. Обслуговування забезпечують 101 штатний працівник, з яких 54 особи медичного персоналу.  Надання первинної медичної допомоги  забезпечує лікар загальної практики - сімейний лікар, а також  лікарі психіатр та стоматолог, реабілітолог.

У будинку-інтернаті забезпечено чотириразове харчування, питний режим, створені умови для спілкування підопічних з родичами по телефону, облаштовано кімнату їх відвідувань у закладі. Наявна кімната психологічного розвантаження, в холах встановлені телевізори для перегляду телевізійних програм, підопічні мають можливість для прогулянок на свіжому повітрі на дворі, є дві літні альтанки.

Водночас моніторингом встановлено порушення прав підопічних на достатній життєвий рівень, медичне забезпечення, харчування. Зокрема, житлові кімнати переповнені пацієнтами, а тому норматив житлової площі 8 кв.м. на особу не дотримується, не вистачає приліжкових тумбочок, потребують заміни деякі  одежні шафи.

У деяких спальних приміщеннях ліжка розміщені впритул одне до одного, чим порушується право на приватність.

На кухні виявлено залишки, виданого зі складу цукру, не відбираються  добові проби з приготовлених страв.

Не на всіх осіб з інвалідністю є індивідуальні програми реабілітації, а виконання заходів реабілітації, визначених в інших наявних програмах, в повному обсязі не  організовано. Для осіб з інвалідністю, які пересуваються у колісних кріслах та проживають на 4 поверсі не створені умови для самостійного виїзду на двір через відсутність облаштування сходових кліток спеціальними засобами.

Увесь перелік виявлених недоліків доведено до відома керівника Теребовлянського психоневрологічного будинку-інтернату. За підсумками моніторингового візиту готується звіт та будуть направлені відповідні акти реагування.