17/11/2022 15:41

Моніторинг додержання прав і свобод представників національних меншин, корінних народів та релігійних громад під час воєнного стану у Волинській області

Департаментом моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Секретаріату Уповноваженого здійснено плановий безвиїзний моніторинг Волинської обласної державної адміністрації/Волинської обласної військової адміністрації (далі – Волинська ОВА) щодо дотримання прав і свобод представників національних меншин, корінних народів та релігійних громад у Волинській області в умовах воєнного стану.

За результатами моніторингу встановлено наступне.

У складі Волинської ОВА діє відділ з питань релігій і національностей (всього 5 штатних одиниць). З початку 2022 року відділ опрацював 312 звернень від представників релігійних спільнот області, переважна більшість яких стосувалася питань зміни конфесійної підлеглості. Всього у 2022 році 49 релігійних громад змінили свою конфесійну підлеглість (40 із Української православної церкви до Православної церкви України та 9 із Української православної церкви Київського патріархату до Православної церкви України). Станом на жовтень 2022 року в області зареєстровано 1678 релігійних громад.

Представники національних меншин та корінних народів, які проживають в області, складають 3,1% від загальної кількості населення (близько 32,5 тис. осіб). Найчисельніші етнічні громади складають азербайджанці, білоруси, вірмени, євреї, кримські татари, німці, поляки, росіяни, роми та чехи. У 2022 році представники національних меншин та корінних народів, їхні громадські організації ще не надсилали звернення до відділу з питань релігій і національностей управління культури, з питань релігій і національностей Волинської ОВА.

У Волинській області прийнята «Регіональна цільова програма соціально- культурного розвитку національних меншин на 2018-2022 роки». Проте фінансування програми наразі обмежено через введення воєнного стану.

Освітній процес у закладах дошкільної та шкільної освіти у Волинській області здійснюється виключно державною мовою. Групи/класи/гуртки для навчання мовами національних меншин не створені. Батьки учнів, які є представниками національних спільнот або корінних народів, не зверталась з питанням створення таких груп/класів/гуртків.

З метою попередження та мінімізації виникнення конфліктів на національному та релігійному підґрунті, Волинська ОВА спільно з правоохоронними органами проводять систематичні зустрічі з представниками національних меншин, корінних народів та релігійних спільнот для обговорення проблемних питань та вирішення їх у встановленому законодавством України порядку. У закладах освіти також проводяться заходи для виховання в учнівської та студентської молоді шанобливого ставлення до мов національних меншин.

За результатами безвиїзного моніторингу буде підготовлено та направлено для ознайомлення та врахування звіт із рекомендаціями щодо дотримання прав представників національних меншин, корінних народів та релігійних громад.