06/11/2024 11:33

Моніторинг додержання прав громадян Вінницької міської територіальної громади на чисту та доступну воду в умовах воєнного стану

Працівниками Департаменту моніторингу додержання соціальних та економічних прав Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з регіональним представником Уповноваженого в Вінницькій області 22 та 24 жовтня 2024 року здійснено моніторинговий візит до Вінницької територіальної громади щодо стану додержання прав громадян на чисту та доступну воду в умовах воєнного стану. Моніторингова група відвідала комунальне підприємство “Вінницяоблводоканал”, Вінницьку міську раду та Державну установу “Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України” (далі — ДУ “Вінницький ОЦКПХ МОЗ”). Під час моніторингу встановлено, що для забезпечення належної якості питної води з централізованої системи водопостачання КП “Вінницяоблводоканал” застосовуються очисні технології на водозабірних спорудах.

 Водозабір здійснюється із річки Південний Буг, води якої мають достатню якість, що дозволяє очищати воду відповідно до норм, затверджених нормативно-правовими актами щодо питного водопостачання. Водночас якість питної води залежить від сезону. Так в літній період відбуваються зміни органолептичних властивостей води, які негативно впливають на мутність, прозорість, кольоровість, запах і смак води. Контроль якості питної води здійснюється що дві години службою лабораторного контролю якості води КП “Вінницяоблводоканал”. Контроль здійснюється на всіх етапах: водозабір, змішувач, відстійники, фільтри, резервуари чистої води та водопровідна мережа міста Вінниця. Стратегічним завданням служби лабораторного контролю якості води КП “Вінницяоблводоканал” є забезпечення можливості контролю кожного показника кількома різними (альтернативними) методами, що є додатковою страховкою щодо забезпечення гарантованого контролю показників якості питної води у будь-якій ситуації. Моніторинг здійснюється за 32 показниками якості. 

За інформацією Вінницької міської ради, КП “Вінницяоблводоканал” та ДУ “Вінницький ОЦКПХ МОЗ” жителі громади для пиття та приготування їжі використовують воду з централізованої системи водопостачання, купують воду в спеціальних автоматах з продажу води, які розміщені на території міста, купують фасовану бутильовану воду у закладах торгівлі або ж використовують спеціальні фільтри для очищення води з-під крана. ДУ “Вінницький ОЦКПХ МОЗ” здійснює плановий державний соціальногігієнічний моніторинг якості питної води, що споживає населення областізгідно з графіком в моніторингових точках нагляду, а також позапланово спільно з органами місцевого самоврядування, органами Держпродспоживслужби в складі комісій, відповідно до розпорядчих документів центральних та місцевих органів влади, прокуратури, слідчих органів, при розгляді скарг громадян тощо. В період запровадження воєнного стану здійснюється щоденний моніторинг якості води в контрольних точках та взаємообмін інформацією із водопостачальними організаціями. Фактів погіршення якості води та санітарноепідеміологічної ситуації у Вінницькій територіальній громаді, пов’язаних з військовими діями, не зареєстровано. Усі результати моніторингу якості питної води доводяться до відома органів місцевого самоврядування, виконавчої влади, Держпродспоживслужби та водопостачальних підприємств для ознайомлення та вжиття відповідних заходів в межах наданих повноважень. В обов’язковому порядку через засоби масової інформації (сайти, радіо, телебачення, пресу) сповіщається населення з наданням відповідних рекомендацій профілактичного характеру. Виникнення інфекційних епідемічних захворювань, отруєнь внаслідок споживання забрудненої води серед населення Вінниччини за час дії правового режиму воєнного стану не встановлено. 

На КП “Вінницяоблводоканал” працює методична група, яка створена з метою екологічного виховання дітей. Використовуючи заняття, вистави, екскурсії фахівці водоканалу знайомлять школярів та молодь Вінниці з проблемами водних джерел. За період роботи групи проведено 161 екскурсію, 1254 занять в 52 навчально-виховних закладах міста. Жителі громади щомісячно сплачують платежі за встановленим для населення тарифом за централізоване водопостачання та водовідведення, який застосовувався станом на 24 лютого 2022 року. Одночасно наявна заборгованість за надані послуги з централізованого питного водопостачання та водовідведення, яка становить - майже 80 млн гривень. 

Також, Вінницька міська рада поінформувала про використання альтернативних джерел водопостачання – бюветів (колодязі, артезіанські свердловини) для забезпечення потреб жителів міста у питній воді. За результатами моніторингу встановлено, що в громаді відсутня міська програма у сфері питної води. Однією із проблем є неочищені стоки від приватних домоволодінь, підприємств, гаражних кооперативів, які потрапляють до малих річок. Враховуючи той факт, що води усіх річок і струмків прямо чи через притоки впадають у річку Південний Буг (Сабарівське водосховище), їх екологічний стан суттєво впливає на якість води, яку використовує населення для господарсько-побутових, виробничих і, найголовніше, для питних потреб. Як наслідок, через скидання, зокрема, неочищених стічних вод у поверхневі водні об’єкти, клас якості води у річці Південний Буг погіршується і наближаються до 3-го і 4-го класів якості з 5-ти, тобто характеризуються як помірно забруднений і брудний.

 За результатами здійсненого моніторингу звіт із зазначенням проблемних питань, які було виявлено в ході моніторингу, та рекомендаціями Уповноваженого щодо їх усунення буде направлено об’єктам моніторингу, а також іншим органам державної влади. Зокрема, будуть надані пропозиції Міністерству охорони здоров’я України щодо оновлення нормативно-правової бази по питній воді, у тому числі стосовно актуалізації ДСанПіНу 2.2.4 – 171 – 10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», затвердженого наказом МОЗ України від 12.05.2010 р. № 400, з метою приведення нормативів якості води до вимог Директиви (ЄС) 2020/2184 Європейського Парламенту та Ради від 16 грудня 2020 року з урахуванням технічної спроможності водопостачальних підприємств та безпечності для здоров’я людей. Моніторинг здійснювався за підтримки Представництва ЮНІСЕФ в Україні в рамках сприяння/розвитку партнерств, збору доказової бази з урахуванням інтересів дітей, підтримки координації на національному та субнаціональному рівнях з урядовими та гуманітарними партнерами, в тому числі з WASH кластеру, донорами та іншими організаціями. 

Нагадуємо, що Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у разі порушення Ваших прав чи прав Вашої дитини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.