17/08/2022 12:17

Моніторинг додержання прав дітей з особливими освітніми потребами на доступну освіту в Хмельницькому інклюзивно-ресурсному центрі № 1

З метою здійснення моніторингу додержання права дітей з особливими освітніми потребами на доступну освіту працівник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Оксана Кізаєва  здійснила моніторинговий візит до Хмельницького інклюзивно-ресурсного центру № 1 (далі – ІРЦ, Центр).

За результатами моніторингу встановлено, що ІРЦ утворено в вересні 2018 року, засновником закладу є Хмельницька міська рада, а органом управління – Департамент освіти  та науки Хмельницької міської ради.

Хмельницький ІРЦ  № 1 розміщений в центральній частині міста в приміщенні Міжшкільного навчально-виробничого комбінату, де Центром облаштовані кімната для прийому громадян/кабінет директора, ресурсна кімната, кабінети вчителя-логопеда, практичного психолога, вчителя-дефектолога, кабінет лікувальної фізкультури та куточок для очікування.  Починаючи з січня 2020 року  ІРЦ працює на порталі «Україна. Інклюзія. Система автоматизації роботи інклюзивно-ресурсних центрів». Станом на 17.08.2022  у цій системі сформовано 3123 висновків про первинну комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини та 101 висновків повторної оцінки. На даний час на обліку в Центрі перебуває 2257 дітей, з них 27 дітей  з числа внутрішньо переміщених осіб.

Загалом, Хмельницьку міську  територіальну громаду обслуговують два інклюзивно - ресурсні центри, за якими закріплені  заклади освіти міста Хмельницького та інших населених пунктів, які входять до територіальної громади. З’ясовано, що станом на 01.01.2022 року , кількість дітей на території обслуговування ІРЦ  № 1 становить  31155 дітей.  Водночас відповідно до Положення про ІРЦ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2017 № 545 встановлено, що у місті  один ІРЦ утворюється з розрахунку не більше як на 12 тисяч дітей .

Відповідно до штатного розпису,  в Центрі передбачено 14,5 штатних одиниць, з них фактично зайнято 9,5 посад. Такі посади фахівців ІРЦ як вчитель-дефектолог – 3 посади , вчитель - реабілітолог  – 1 посада та 1 посада медичної сестри є вакантними. Таким чином, зважаючи на потужність ІРЦ та кадрове забезпечення, встановлено що Центр обслуговує значно більшу  кількість дітей, ніж це передбачено Положенням про ІРЦ. Зазначена ситуація потребує вирішення.

Так, в зв’язку з великою кількістю заяв  через значне перевищення норми по кількості дітей на території обслуговування Центру та неукомплектований штат, ІРЦ в більшості випадків не дотримуються терміни проведення комплексної оцінки з підготовкою відповідного висновку.

Починаючи з березня поточного року, установу відвідують діти з числа внутрішньо переміщених осіб з метою отримання корекційно-розвиткових занять та здійснення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку.

Центром проведено 179 корекційних занять  та здійснено комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку 27 дітям з числа внутрішньо переміщених осіб .

На даний час  корекційно-розвиткові заняття, в тому числі для дітей з числа внутрішньо переміщених осіб припинені  з 01.07.2022 року у зв’язку з відпускним періодом та зайнятістю фахівців Центру проведенням комплексних психолого-педагогічних оцінок  розвитку дітей. Окрім того, в приміщенні, в якому розташований ІРЦ відсутнє укриття, в зв’язку з чим вирішується питання щодо можливого використання працівниками та відвідувачами ІРЦ  укриття в приміщенні, яке знаходиться поруч.

Виявлені недоліки та потреби ІРЦ, зокрема щодо необхідності придбання відповідного програмного забезпечення для роботи з дітьми, були обговорені з директором  Центру Ольгою Рибак. За результатами моніторингового візиту готується звіт з відповідними рекомендаціями.