26/07/2022 15:07

Моніторинги додержання прав дітей в умовах воєнного стану в закладах різних типів і територіальних громадах Львівської області

У межах реалізації проекту «Сприяння процесу дотримання прав внутрішньо переміщених дітей шляхом посилення спроможності регіональних офісів Омбудсмана», який імплементується за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), працівниками регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Львівській області було проведено 26 моніторингових візитів до закладів різних типів і територіальних громад, куди прибули як організовані групи дітей (вихованці закладів), так і діти з батьками, родичами, іншими дорослими, прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, сім’ї опікунів/піклувальників, евакуйовані, через збройну агресію РФ проти України та враховуючи загрозу життю і здоров’ю дітей.

У всіх територіальних громадах (далі ‒ ТГ, громада), в які було здійснено візити (Дрогобицька, Червоноградська, Золочівська, Бориславська, Жидачівська, Трускавецька), діють відповідні центри (штаби тощо), які займаються прийомом і розміщенням переміщених/евакуйованих громадян. Створені та діють центри реєстрації переміщених осіб, де розміщена інформація про порядок реєстрації, можливість поселення, в тому числі на безоплатній основі, місця і порядок отримання гуманітарної фінансової допомоги, оформлення соціальних виплат.

У територіальних громадах забезпечене медичне обслуговування переміщених дітей у місцевих закладах охорони здоров’я: поліклінічних відділеннях, ФАПах, лікарняних закладах тощо. За місцями компактного проживання переміщених осіб (у тому числі з дітьми) закріплювались сімейні лікарі. Практично в кожній ТГ до Великодніх свят для дітей були організовані майстер-класи з писанкарства. Проводяться екскурсії щодо ознайомлення дітей з історією, природою нового для них місця перебування.

Встановлено, що організовані групи дітей розміщувались у закладах, де є спальні, кімнати гігієни, туалетні, душові кімнати, гардеробні тощо. Вони максимально відповідають типу переміщеного закладу. Основна частина дітей, які прибули з батьками, родичами (евакуйовані в індивідуальному порядку), розміщувалась у закладах без таких умов. Спальні місця (каремати, матраци) організовані в спортивних залах, класних кімнатах. Умови для санітарно-гігієнічних процедур також пристосовувались під ситуацію.

Всі заклади, за винятком будинків-інтернатів, ЦСПР, притулків, будинків дитини, інтернатних закладів, де навчаються і проживають діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, в зв’язку із запровадженням воєнного часу, перевели роботу зі своїми вихованцями у дистанційний режим. Таким чином, отримали можливість прийняти у себе евакуйованих дітей в організованих групах та тих, хто перемістився самостійно (сім’ї з дітьми тощо). Проте під час візитів монітори зафіксували декілька випадків перевищення фактичної кількості дітей до планової потужності закладів. У кожному з випадків питання комфортного розміщення дітей було вирішене за рахунок внутрішніх ресурсів.

Щодо організації роботи осіб, які супроводжували дітей, у багатьох випадках під час відвідування закладів монітори фіксували проблеми щодо належного документального оформлення їхньої роботи, невідповідність вимогам Порядку тимчасового переміщення (евакуації) та забезпечення умов для перебування на території України, де не ведуться бойові дії, або за межами України дітей та осіб, які проживають або зараховані до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування на цілодобове перебуваннязатвердженого Постановою КМУ від 27.03.2022 року № 385 «Деякі питання тимчасового переміщення (евакуації) дітей та осіб, які проживають або зараховані до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування на цілодобове перебування, в умовах воєнного стану» (далі ‒ Порядок тимчасового переміщення).

Основною проблемою вбачається повна або часткова відсутність комплекту документів дітей. За кожним виявленим таким випадком було надано рекомендацію відповідній Службі у справах дітей щодо необхідності приведення документації дітей у відповідність до вимог Постанови.

Також гостро постає питання подальшого розселення та утримання евакуйованих дітей, які тимчасового були поміщені в закладах освіти територіальних громад, враховуючи необхідність вивільнення приміщень навчальних закладів з метою підготовки до нового навчального року.

Підсумовуючи, можна констатувати, що опитані моніторами евакуйовані діти задоволені умовами свого проживання на Львівщині, забезпечуються збалансованим харчуванням та речами першої необхідності, медичною допомогою, отримують належну увагу та підтримку як за допомогою волонтерських і громадських організацій, так і місцевих громад.