22/02/2023 17:28

Моніторинг додержання прав дітей у Центрі комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області

З метою здійснення моніторингу додержання прав дітей з інвалідністю в умовах воєнного стану працівником Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Оксаною Кізаєвою спільно з регіональним координатором взаємодії з громадськістю Уповноваженого в Хмельницькій області Ольгою Осередчук здійснено моніторинговий візит до Центру комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю Старокостянтинівської міської ради (далі – Центр).

Відповідно до свого Положення центр є реабілітаційною установою для дітей з інвалідністю віком до 18 років та дітей віком до трьох років (включно), які належать до групи ризику щодо отримання інвалідності.

Відповідно до завдань та напрямів діяльності Центр надає соціальні послуги денного догляду, консультування, соціальної адаптації та натуральної допомоги. За 2022 рік Центром було надано 150 соціальних послуг, з них: денний догляд- 21, консультування -50, соціальна адаптація -29, натуральна допомога – 50. Керівництвом повідомлено, що за направленням  та рішенням управління соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради у закладі проходять реабілітацію 50 дітей.

З дітьми, яким надаються соціальні послуги працюють такі спеціалісти: вчитель - реабілітолог, вчитель - дефектолог, практичний психолог, фахівець з фізичної реабілітації. Центр розміщений в новому відремонтованому приміщенні, в якому обладнані кабінети спеціалістів,  кімната фізичної реабілітації, спальні кімнати, їдальня, кімнати гігієни.

З 24 лютого 2022 року Центр не працював на підставі наказу директора  про його закриття на час запровадження військового стану. Роботу центру було відновлено з 05 вересня 2022 року, однак час перебування дітей в Центрі обмежено з 9.00 до 13.00 відповідно до графіка на час занять із спеціалістами.

Відповідно до пояснень працівників центру та батьків на даний час, після відновлення роботи Центру, діти можуть перебувати в закладі та отримувати реабілітаційні  послуги лише за умови постійної присутності батьків, які у випадку повітряної тривоги мають одразу забрати дитину із закладу. Відповідно до пояснень керівництва центру  така ситуація викликана тим, що наявне в приміщенні, де розташований Центр, укриття не може використовуватись за призначенням для дітей з інвалідністю, оскільки не відповідає вимогам доступності.

Моніторинговою групою при вибірковій перевірці особових справ виявлено певні порушення та недоліки, зокрема індивідуальні плани надання соціальної послуги та картки визначення  індивідуальних потреб особи/сім’ї в наданні соціальної послуги не надаються для ознайомлення батькам/законним представникам, в деяких випадках навіть у заявах про отримання реабілітаційних послуг відсутні підписи заявників, в декількох особових справах відсутні рішення-направлення органу соціального захисту населення. Також виявлено неналежне здійснення обліку проведеної роботи спеціалістами Центру.

За результатами моніторингового візиту готуються акти реагування Уповноваженого.