12/10/2022 13:15

Моніторинг додержання Одеською ОДА/ОВЦА прав і свобод та забезпечення потреб різних груп жінок і чоловіків в умовах воєнного стану

У межах здійснюваного парламентського контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина, відповідно до статті 101 Конституції України та статті 13 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», статті 9 Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», представниця Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснила безвиїзний моніторинг щодо додержання Одеською обласною державною адміністрацією/Одеською обласною військовою адміністрацією (далі – Одеська ОВА) прав і свобод та забезпечення потреб різних груп жінок і чоловіків, особливо із числа вразливих категорій, в умовах воєнного стану в Україні.

В ході моніторингу вивчались питання додержання прав i свобод різних груп жінок і чоловіків, зокрема в умовах воєнного стану, відповідно до Конвенції ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок, Загальної рекомендації Комітету з ліквідації дискримінації щодо жінок № 30, Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека».

  • За результатами моніторингу встановлено, що Одеською ОВА для забезпечення оперативної координації заходів з вирішення проблемних питань у гуманітарній та соціальній сферах:
  • -створено  Координаційний гуманітарний штаб;
  • -оцінка базових потреб внутрішньо переміщених осіб, які постраждали від вторгнення РФ в Україну, у гуманітарній допомозі, та надання їм соціальних послуг із урахуванням критеріїв пріоритетності, здійснюється у партнерстві з жіночими громадськими організаціями, зокрема із: ГО «Громадський рух «Віра, Надія, Любов», ГО «Асоціація жіночих організацій Одеської області» та ГО «Десяте квітня».

Для розміщення внутрішньо переміщених жінок і чоловіків організовано пункти тимчасового перебування/проживання на базі реабілітаційного центру «Софія», громадської організації «Громадський рух» «Віра, надія, любов». Також у Бородінській селищній раді Одеської області функціонує денний центр соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали домашнього насильства та/або насильства за ознакою статті.

Для внутрішньо переміщених осіб у пунктах тимчасового перебування створено належні та комфортні умови для проживання, зокрема наявні індивідуальні спальні місця; обладнані санітарно-гігієнічні приміщення та душові кімнати; кухні для самостійного приготування та споживання їжі; безкоштовна питна вода та продукти харчування тощо. Проте, у пунктах відсутні місця безпечного укриття (бомбосховища), дитячі кімнати/майданчики, пеленальні столики або комоди для малюків.

Пункти тимчасового перебування/проживання розташовані на 1, 2 поверхах приміщень, проте є архітектурно недоступними для жінок і чоловіків з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

Можливості дівчат, хлопців, зокрема із числа вразливих груп, у доступі до освітніх послуг в умовах воєнного стану не зазнали суттєвих змін.

Для надання освітніх послуг залучено потенціал педагогів – жінок і чоловіків із числа внутрішньо переміщених осіб, серед них 96 жінок – педагогів, 13 чоловіків.

З моменту повномасштабного вторгнення РФ в України до служби зайнятості звернулось 2535 внутрішньо переміщених осіб.

Із них: 379 – працевлаштовані;

1879 – мають статус безробітного;

49 – направлені на професійне навчання.

Найактуальнішим для жінок, чоловіків, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують соціальної допомоги, виявилися послуги послуги денного догляду, соціальної адаптації, фізичний супровід осіб з інвалідністю, консультування, представництво інтересів, посередництво (медіа), натуральна допомога.

  • З метою підтримки малого та середнього підприємництва жінок і чоловіків на території області проводяться кампанії з метою підвищення обізнаності щодо законодавчих змін, здійснюється консультування, зокрема щодо податкових змін, державної програми «5-7-9», рішень Уряду, які прийняті для відновлення і спрощення роботи бізнесу. Також Одеською ОВА запроваджено заходи щодо стимулювання розвитку та підтримки малого та середнього підприємництва жінок і чоловіків:
  • відмінено всі перевірки бізнесу, крім тих, що стосуються перевірки цін на соціально важливі товари;
  • на торговельних ринках області надаються пільги для військовослужбовців;
  • на промтоварному ринку «7км» для підприємців відмінено сплату за вітрини (додаткові торгові площі) та рекламу.
  • Для інформування різних груп жінок і чоловіків про порядок та умови надання медичних, освітніх, адміністративних та соціальних послуг у Одеській області, можливостей отримання грошової допомоги, ліків, продуктів харчування тощо забезпечується інклюзивний підхід, зокрема використовується шрифт Брайля, жестова мова, повідомлення подаються у спрощеному форматі, використовуються фотоілюстрації.

Департаментом охорони здоров’я Одеської ОВА (далі – Департамент) забезпечується надання якісної медичної допомоги, в тому числі екстреної, в умовах воєнного стану жінкам і чоловікам, зокрема із числа вразливих груп, здійснюється постійний моніторинг стану здоров’я  внутрішньо переміщених осіб, всебічно контролюється питання забезпечення якісною медичною допомогою всього населення Одеської області.

Cформована потреба у імунобіологічних препаратах для профілактики та лікування небезпечних та особливо небезпечних інфекційних захворювань передається до Ради національної безпеки і оборони України. Організовано виїзди обласних спеціалістів до об’єднаних територіальних громад для проведення медичних оглядів внутрішньо переміщених осіб (оглянуто 2100 осіб).

Також забезпечено здійснення виїздів мобільних бригад у складі сімейних лікарів до віддалених населених пунктів області (наказ Департаменту від 02.09.2022 № 923-ОД «Про організацію проведення профілактичних медичних оглядів маломобільних груп населення та внутрішньо переміщених осіб»), такі послуги надано 1807 особам.

У медичних закладах кожної громади області визначені відповідальні особи, які супроводжують внутрішньо переміщених осіб та забезпечують надання медичної допомоги.

У кадровій структурі охорони здоров’я області проходить процес замісної міграції. Ті працівники, які через війну виїхали за кордон, були замінені іншими фахівцями, як серед і місцевого населення, так і внутрішньо переміщених осіб. Так, із числа внутрішньо переміщених осіб працевлаштовано до закладів охорони здоров’я 252 особи: 121 особа – лікарі; 73 особи – представників середнього медичного персоналу, 39 осіб – молодшого медичного персоналу та  39 осіб – інший персонал.

Чисельність наявного населення області станом на 01.01.2022 становила 2351,4 тис. осіб, у порівнянні з початком 2021 кількість жителів області зменшилась на 16,7 тис. осіб (на 0,7%). Загальна чисельність населення області зменшилась виключно за рахунок природного скорочення, яке становило 23,1 тис. осіб.

Міграційний приріст 6,4 тис. осіб, що на 1,3 тис. осіб менше ніж у 2020. Чисельність жінок: 1237,4 тис. осіб, або 52,9% від загальної кількості населення, чоловіків – відповідно 1102,9 тис. осіб або 47,1%.

За оперативними даними моніторингу населення територіальних громад області станом на 09.09.2022 орієнтовна кількість населення, яке виїхало, становило
243,0 тис. осіб, прибуло – 119,4 тис. осіб.

  • За результатами безвиїзної перевірки підготовлено звіт із рекомендаціями, який направлено для врахування в роботі Одеської ОВА.