13/10/2022 13:56

Моніторинг додержання Івано-Франківською ОДА/ОВА прав і свобод та забезпечення потреб різних груп жінок і чоловіків в умовах воєнного стану

У межах здійснюваного парламентського контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина, відповідно до статті 101 Конституції України та статті 13 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», статті 9 Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», представниця Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснила безвиїзний моніторинг щодо додержання Івано-Франківською обласною державною адміністрацією/ Івано-Франківською обласною військовою адміністрацією (далі – Івано-Франківською ОВА) прав і свобод та забезпечення потреб різних груп жінок і чоловіків, особливо із числа вразливих категорій, в умовах воєнного стану в Україні.

В ході моніторингу вивчались питання додержання прав i свобод різних груп жінок і чоловіків, зокрема в умовах воєнного стану, відповідно до Конвенції ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок, Загальної рекомендації Комітету з ліквідації дискримінації щодо жінок № 30, Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека».

За результатами моніторингу встановлено, що Івано-Франківською ОВА для забезпечення оперативної координації заходів з вирішення проблемних питань

у гуманітарній та соціальній сферах:

створено координаційний штаб для внутрішньо переміщених осіб;

діє Координаційний центр з питань міжнародної гуманітарної допомоги.

Також для комплексної підтримки внутрішньо переміщених осіб у Калуській територіальній громаді Івано-Франківської області організовано роботу центру «Я – Маріуполь».

Оцінка базових потреб внутрішньо переміщених осіб, які постраждали від вторгнення РФ в Україну, у гуманітарній допомозі, та надання їм соціальних послуг із урахуванням критеріїв пріоритетності, здійснюється у партнерстві з жіночими громадськими організаціями, зокрема із: благодійною організацією «Благодійний фонд «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ» та благодійною організацією «Фонд Мамине серце».

Для здійснення контролю якості та термінів придатності продовольчих товарів і продуктів, які надаються як допомога вразливим групам жінок і чоловіків, які постраждали від війни, створено комісію із обстеження центрів гуманітарної допомоги та місць здійснення харчування.

Моніторинг процесу розподілу продуктових наборів/продуктових товарів серед жінок і чоловіків, які постраждали від війни, здійснюється Івано-Франківською ОВА спільно із волонтерами, громадськими організаціями, відповідними робочими групами селищних та сільських рад.

Для розміщення внутрішньо переміщених жінок і чоловіків організовано пункти безкоштовного тимчасового перебування/проживання у приміщеннях навчальних закладів дошкільної, шкільної та позашкільної освіти, гуртожитків, баз відпочинку, амбулаторій, лікарень, громадських організацій та міжшкільних навчально-виробничих комбінатів. Термін перебування у таких пунктах: середньостроковий, короткостроковий та довгостроковий.

Для  внутрішньо переміщених осіб у пунктах тимчасового перебування створено належні та комфортні умови для проживання, зокрема наявні індивідуальні спальні місця, комплекти постільної білизни, централізоване опалення, електропостачання, освітлення, обладнані санітарно-гігієнічні приміщення, кухні для самостійного приготування та споживання їжі, безкоштовна питна вода та продукти харчування тощо.

У окремих пунктах перебування облаштовані душові кімнати окремо для жінок і чоловіків, наявні кухні для самостійного приготування та споживання їжі, місця безпечного укриття (бомбосховища), дитячі майданчики, пеленальні столики або комоди для малюків.

Пункти тимчасового перебування/проживання розташовані в основному на перших поверхах зазначених приміщень. За інформацією Івано-Франківської ОВА  частина з них є доступними для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення, проте серед наведених вимог доступності підтверджена лише наявність пандусів на вхідних групах окремих будівель.

Можливості дівчат, хлопців, зокрема із числа вразливих груп, у доступі до освітніх послуг в умовах воєнного стану не зазнали суттєвих змін.

Вивчається питання щодо забезпечення учнів підручниками, комп’ютерною технікою, шкільним приладдям тощо.

Ведеться реєстр здобувачів освіти із числа внутрішньо переміщених осіб.

У закладах освіти забезпечено рівний доступ до освітніх послуг дівчат, хлопців, зокрема із числа внутрішньо переміщених осіб та інших вразливих груп, зокрема проводяться фасилітовані «кола» соціо-емоційної підтримки учнів.

Для надання освітніх послуг залучено потенціал педагогів – жінок і чоловіків із числа внутрішньо переміщених осіб, серед них 41 жінка – педагог, 9 чоловіків.

З метою розвитку та державної підтримки малого та середнього підприємництва у області проводиться робота щодо надання грантів бізнесу відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738 «Деякі питання надання грантів бізнесу», зокрема схвалено 35 заяв на отримання мікрогрантів, 7 із яких подано особами із числа внутрішньо переміщених. Отримувачі цих грантів будуть здійснювати підприємницьку діяльність та мають створити 65 нових робочих місць на території області.

Координаційним комітетом сприяння зайнятості населення Івано-Франківської області приділяється особлива увага ефективності роботи служби зайнятості, а також співпраці органів виконавчої влади з підприємствами, які через війну перемістили свої потужності/діяльність на територію регіону.

Найактуальнішими для жінок та чоловіків, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують соціальної допомоги, виявилися послуги підтриманого проживання, соціальна адаптація, консультування, представництво інтересів, посередництво (медіація), натуральна допомога, соціальний супровід, соціальна профілактика, догляд та виховання дітей в умовах, наближених до сімейних.

За інформацією Івано-Франківської ОВА, екстрено (кризово) соціальні послуги  надано 136 сім’ям.

Для інформування різних груп жінок і чоловіків про порядок та умови надання медичних, освітніх, адміністративних та соціальних послуг у Івано-Франківській області, можливостей отримання грошової допомоги, ліків, продуктів харчування тощо забезпечується інклюзивний підхід, зокрема повідомлення подаються у спрощеному форматі, використовуються фотоілюстрації.

З метою забезпечення інформування жінок і чоловіків на сайті Івано-Франківської ОВА розміщено матеріали з питань:

- протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі

- гендерної рівності 

Також  ГО «Мартін клуб», БО «БФ «Крила підтримки» у рамках проєкту надання комплексної допомоги постраждалим від війни проведено навчання щодо виявлення та реагування на сексуальне насильство внаслідок війни для фахівців соціальних служб, зокрема психологів, юристів, соціальних працівників.

Чисельність внутрішньо переміщених осіб області збільшилась на 138 405 (97%) осіб.

Станом на 26.09.2022 кількість зареєстрованих у Єдиній інформаційній базі даних внутрішньо переміщених осіб Івано-Франківської області становить 142 234 особи.

Серед них: 92 308 – жінки (65%);

                   49 926 – чоловіки (35%);

                   45 755 – діти (32%);

                   17 976 – пенсіонери (13%);

                   4 232 – осіб з інвалідністю (3%);

Загальна кількість осіб працездатного віку із числа внутрішньо переміщених осіб становить 66 155 осіб, при цьому з них 6 089 осіб або 13% потребують працевлаштування.

 Кількість багатодітних сімей та сімей батьків-одинаків із числа внутрішньо  переміщених сімей становить 149 та 19 відповідно.

Кількість внутрішньо переміщених осіб, які отримують соціальну допомогу, становить 1 911 осіб.

За результатами безвиїзної перевірки підготовлено звіт із рекомендаціями, який направлено для врахування в роботі Івано-Франківської ОВА.